wtorek, 19 lipca 2016

"Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery

Wydawnictwo: Olesiejuk
Ilustracje: Manuela Adreani
Oprawa: twarda, wypełniona gąbką
Format: 255 x 335 mm
Liczba stron: 80
Rok wydania: 2015
Cena: 29,99 zł


„Mały Książę” to historia opowiadająca o prawdziwej przyjaźni, miłości, tęsknocie, samotności i odpowiedzialności za bliską osobę. Książka po raz pierwszy została wydana w 1943 roku, a jej twórcą był francuz Antoine de Saint-Exupéry. Dziś tę niezwykłą baśń, w której świat realny przeplata się z tym zupełnie fantastycznym, zalicza się do kanonu klasyki światowej literatury młodzieżowej.

Jest to opowieść o chłopcu z odległej planety poszukującym w świecie przyjaźni i starającym się zgłębić sens życia, istotę człowieczeństwa, zrozumieć co tak naprawdę jest w życiu ważne i cenne. Narratorem lektury jest pilot, którego samolot rozbił się gdzieś na pustyni. Tam spotyka on chłopca i po sześciu latach relacjonuje nam to spotkanie. Jego opowieść jest niezwykle emocjonująca ale i wielce pouczająca. Zwraca bowiem uwagę czytelnika na ludzkie słabości, chęć posiadania, bycia kimś ważnym, uświadamiając jednocześnie, że nie tędy droga. Człowiek może być szczęśliwy tylko wówczas gdy będzie miał przy sobie wiernych i oddanych przyjaciół oraz osoby, które kocha…

Na kartach lektury można odnaleźć wiele niezwykle wymownych wypowiedzi Małego Księcia, jak choćby ta:

„ - To co najważniejsze, jest niewidzialne..."

W sumie to cała historia skłania do refleksji i przepełniona jest takimi właśnie przemyśleniami. Podczas jej czytania można się zarówno uśmiechnąć jak i uronić łezkę ;) Uroku lekturze zdecydowanie dodają wielkiego formatu ilustracje autorstwa włoskiej ilustratorki Manueli Adreani. Są one tak niezwykłe, że nie sposób oderwać od nich wzroku, delikatne a zarazem pełne ekspresji. Wydanie dzięki nim nabiera wyjątkowego charakteru i oryginalności.

Z ogromnym sentymentem sięgnęłam po tę opowieść po latach. Na pewno było to niezwykłe przeżycie bo i sama baśń jest niezwykła i ponadczasowa. Nie widzę powodu, dla którego nie powinny sięgać po nią osoby dorosłe, w końcu zawiera tak unikalną i uniwersalną treść...
Wydanie jest piękne a przygoda z lekturą miłą odskocznią od codzienności. Oczywiście polecam ;)* Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.Brak komentarzy: