wtorek, 5 lipca 2016

"Mała księżniczka" Frances E. Hodgson Burnett

Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 152
Rok wydania: 2016
Cena: 11,97 złFrances Hodgson Burnett to brytyjska powieściopisarka (1849 - 1924), autorka takich książek jak Mały lord czy Tajemniczy ogród, o których niedawno pisałam. W swoim bogatym dorobku literackim ma jeszcze wiele interesujących tytułów ale zdecydowanie do tych głośniejszych zaliczyć można powieść "Mała księżniczka", która swoją premierę miała w 1905 roku a już 10 lat później w Polsce.

Tytułowa bohaterka to Sara Crewe. Dziewczynka w wieku siedmiu lat trafia do Londynu do szkoły z internatem dla dziewcząt gdzie ma mieć zapewnioną odpowiednią opiekę i wykształcenie. Ojciec Sary jest bardzo bogaty dlatego dziewczynka jest traktowana na pensji bezwzględnej panny Minchin bardzo dobrze, lepiej nawet od innych uczennic. Mimo to lubiana jest przez wszystkich nie za swoje bogactwa i pozycję społeczną a za dobre serce, skromność i przyjacielskość, w żaden sposób nie wywyższa się bowiem od innych. W dniu jej jedenastych urodzin do panny Minchin dociera informacja o nagłym bankructwie i śmierci ojca Sary. Dziewczynka nie może dalej uczyć się w szkole, zostaje jednak w roli służącej i ciężko pracuje na swoje utrzymanie. Pomimo tak dramatycznej sytuacji dziewczynka nie zmienia się a dzięki wielkiej wyobraźni, otwartości na innych i odwadze wciąż cieszy się ogromną sympatią koleżanek i wierzy, że jej los jeszcze się zmieni. W końcu, jak sama powtarza, każda dziewczynka jest małą księżniczką...

"Mała księżniczka" to bardzo piękna, wzruszająca i niezwykła historia, której po prostu nie można się oprzeć. Sara pokazała młodemu czytelnikowi, że nawet nie posiadając żadnych dóbr materialnych można tak wiele dać od siebie innym. To jacy jesteśmy, jak bogate mamy wnętrze i z jaką uprzejmością odnosimy się do ludzi jest naszym największym skarbem, którym możemy dzielić się z innymi na co dzień. Ta mała osóbka pomimo wielu krzywd nie straciła nadziei na lepsze jutro i mimo dramatycznej sytuacji potrafiła dostrzec krzywdę innego człowieka nie wahając się wyciągnąć pomocną dłoń. Jej wielką siłą była ogromna wyobraźnia dzięki której potrafiła przenieść się w zupełnie inny świat, opowiadać niezwykłe historie, które zachwycały wszystkich jej słuchaczy ale i jej przynosiły ukojenie dodając sił.

Publikacja przykuła mój wzrok interesującą oprawą i to w dużej mierze dzięki niej postanowiłam powtórnie przeczytać tę lekturę. W jej wnętrzu na śnieżnobiałych kartach znalazłam natomiast opowieść podzieloną na 19 rozdziałów, nadrukowaną drobną aczkolwiek czytelną czcionkę. Wydanie to wzbogacone jest dodatkowo o opracowanie i streszczenie z myślą o wszystkich uczniach. Ta część pomoże im w pracy nad tekstem i utrwaleniu treści, która nie powinna wydawać się w sumie nikomu skomplikowana. Lektura jest solidnie wydana a przy tym niedroga co z pewnością jest zachętą do tego aby wzbogacić biblioteczkę o tak fantastyczny tytuł. Do takiej lektury warto bowiem powracać aby miło spędzić wolny czas. Jestem pewna, że zajrzę do niej jeszcze nie raz, zrobią to też z pewnością za jakiś czas moje córki aby przenieść się w troszkę niedzisiejszy, fantastycznie wykreowany świat Sary Crewe. Polecam ;)


Brak komentarzy: