wtorek, 26 lipca 2016

"Lego. Niesamowite pomysły"

Wydawnictwo: Ameet
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 200
Format: 234 x 283 mm
Cena: 52,49 zł
Do kupienia: TaniaksiazkaPamiętam, że jako dziecko uwielbiałam budować z klocków lego. Co prawda kiedyś było mniej możliwości, uboższe zestawy, trudniej też o inspiracje, trzeba było liczyć przede wszystkim na własną inwencję twórczą ale zabawa była przy tym przednia. Dziś podobnie jak ja kiedyś moje dzieci zakochały się w klockach lego. Sięgają po nie niemal codziennie a ja chętnie dosiadam się wówczas do nich i wspólnie układamy to co nam tylko wyobraźnia podpowiada. Czasem jednak pomysły nie przychodzą i w naszą zabawę wkrada się monotonia. Jeśli i Wam zdarza się to czasami koniecznie sięgnijcie po książkę pt. "Lego. Niesamowite pomysły". Brzmi interesująco, prawda?

Po kilku słowach wstępu czytelnik wkracza do niezwykłego świata budowli z klocków Lego. Wszystkie pomysły posegregowano, dla utrzymania porządku, w kilku kategoriach tematycznych, tj.: Kosmos, Nowoczesna metropolia, Dziki zachód, Świat fantazji, Prawdziwy świat. Projekty są adresowane zarówno do dziewczynek jak i chłopców, jest tu bowiem niemal wszystko: małe domki i wielkie zamki, zwyczajne pojazdy i niezwykłe statki kosmiczne, rośliny i zwierzęta, pyszne smakołyki i narzędzia... Doliczyłam się ok. 200 różnych projektów jest więc w czym wybierać i z pewnością zagwarantuje to wszystkim mnóstwo chwil rozwijającej twórczej zabawy.

Jeśli chodzi o pomysły projektów są one bardzo różne i o różnym stopniu trudności. Są takie do realizacji których potrzeba zaledwie kilku klocków ale są i takie, które wymagają nawet kilkudziesięciu klocków a ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Sposób ich realizacji podzielony jest najczęściej na kilka etapów. Autorzy nie pokazują każdego kolejnego ruchu jaki należy wykonać ale gotowe projekty są pokazane na tyle przystępnie, aby ich wykonanie było zawsze możliwe. Myślę, że takie wyzwania bardzo rozwijają wyobraźnię. Jeśli natomiast dzieci stwierdzą, że nie mają jakiegoś klocka zawsze mogą improwizować i zastąpić go innym. Wszystko zależy od ich pomysłowości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach wymagających kreatywności. Na pewno układanie klocków Lego między innymi tego właśnie uczy.

Cóż mogę dodać? Książka jest kolorowa a fotografie gotowych modeli prezentują się bardzo imponująco. Zdecydowanie jest to publikacja inna niż wszystkie. Jest kopalnią pomysłów, które zachęcą do działania nie tylko dzieci. Bardzo się więc cieszę, że od teraz podczas zabawy klockami nie słyszę już od dzieci, że nie wiedzą co zbudować. Teraz słyszę raczej że maluchy chcą zbudować tak wiele, że niestety zabrakłoby im klocków na realizację wszystkich planów. Zdecydowanie muszę zakupić jeszcze kilka zestawów Lego, najlepiej takich uniwersalnych, aby moje maluchy mogły do woli budować. Ja również chętnie się do nich przy okazji przyłączę. 

Oczywiście polecam tę obszerną publikację każdemu kto lubi Lego, każdemu kto chciałby stworzyć masę niesamowitych modeli z klocków i szuka niebanalnych inspiracji. W tej książce na pewno je znajdzie ;)

* Za egzemplarz książki dziękuję księgarni Taniaksiazka


1 komentarz:

Agata Kądziołka pisze...

Ale bym coś zbudowała! :)