czwartek, 9 czerwca 2016

"Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 180 x 255 mm
Liczba stron: 252
Rok wydania: 2016
Cena: 19,99 zł
"Tajemniczy ogród" to powieść brytyjskiej pisarki, mającej w swym bogatym dorobku literackim kilkadziesiąt powieści, głównie dla dzieci - Frances Hodgson Burnett (1849 - 1924). Książka  wydana została w oryginale po raz pierwszy w 1911 roku a już trzy lata później w Polsce. Myślę, że zna ją każdy, bo to w końcu klasyk literatury dziecięcej oraz jedna z lektur szkolnych, ale nie mogłam się oprzeć by ponownie po nią sięgnąć i nie pokazać Wam jak piękne wydanie oferuje młodym czytelnikom wydawnictwo Greg.

Lektura opowiada historię niespełna dziesięcioletniej  Mary Lennox. Dziewczynka jest rozpieszczona i samolubna. Wszystko za sprawą braku zainteresowania ze strony rodziców i spełniania wszystkich jej zachcianek przez służbę. Epidemia cholery sprawia jednak, że traci obojga rodziców i trafia do Anglii, do domu wuja, którego dotąd nie znała. Człowiek ten jest jednak nieżyczliwy, chodzi smutny i zamyślony. Po części jest to związane ze śmiercią jego ukochanej żony a po części ze złym stanem zdrowia jedynego syna. Colin jest kuzynem Mary i z powodu długotrwałej choroby nie wstaje z łóżka zachowując się przy tym dość kapryśnie. Pewnego razu dziewczynka bawiąc się w ogrodzie, za żywopłotem znajduje tajemniczy ogród. Ogród jest zaniedbany i zarośnięty ale widać, że lata temu był niezwykle pięknym miejscem. Dziewczynka jest swym znaleziskiem tak uszczęśliwiona, że w tajemnicy spędza tam każdą wolną chwilę. To magiczne miejsce zmienia życie samolubnej i krnąbrnej dotąd dziewczyny, uczy jej pracowitości, cierpliwości, szacunku do innych. Pozwala przy tym doświadczyć jak wiele można osiągnąć dając coś od siebie, poświęcając się dla czegoś i dla kogoś...

Tajemniczy ogród zmienił życie nie tylko Mary ale też wszystkich wokół. Z chwilą gdy dziewczynka ożywiła to niezwykłe miejsce tchnęła życie również w serca wuja i Colina, którzy na powrót stali się szczęśliwi. Bohaterowie ulegli wielkiej przemianie a sama Mary zdobyła przyjaciół i rodzinę, której tak naprawdę nigdy nie miała.

Wydanie, które Wam dziś pokazuję jest solidne i estetyczne, szyte nićmi. Wzbogacone zostało o piękne i barwne ilustracje autorstwa Zuzanny Orlińskiej. Dzięki nim przygoda z tą wyjątkową lekturą jest niezwykłym doświadczeniem nawet gdy powracamy do niej po latach czytając z sentymentu swoim dzieciom. Zdecydowanie publikacja ta wzbogaci grono wyjątkowych perełek mojej domowej biblioteczki, książek które zrobiły na mnie największe wrażenie, których nigdy nie zapomnę i do których chętnie wracam po latach. Gorąco polecam.


Brak komentarzy: