czwartek, 16 czerwca 2016

"Stuart Malutki" E.B. White

Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Format: 130 x 197 mm
Liczba stron: 176
Rok wydania: 2016
Cena: 25,42 zł
Do kupienia: Tania książka


Z doświadczenia wiem, że przed snem w przypadku dzieci lepiej sprawdzają się lektury spokojniejsze, bardziej statyczne, wyciszające a jednocześnie ciekawe, działające na wyobraźnię i gwarantujące piękne sny. Idealnym połączeniem wszystkich tych elementów jest książka pt. "Stuart Malutki", której autorem jest amerykański pisarz Elwyn Brooks White (1899 - 1985). Autor ma w swym dorobku literackim kilka książek dla dzieci, artykuły do czasopism i min. podręcznik poprawnego pisania po angielsku. Powieść "Stuart Malutki" napisał w 1945 roku i obecnie zaliczana jest ona do klasyki literatury dziecięcej. Książka polskiego wydania doczekała się  w 1999 roku i w tym samym roku również pojawiła się jej pierwsza ekranizacja a przygody małego Stuarta pokochały dzieci na całym świecie.

Historia rozpoczyna się od tego, że w pewnej zwyczajnej nowojorskiej rodzinie przychodzi na świat drugi syn państwa Malutkich. Stuart nie wygląda jednak jak reszta członków rodziny. Wygląda jak mysz, jest przy tym maleńki i nieśmiały. Mimo tak niewielkiego wzrostu nie można mu odmówić wielkiej odwagi, serdeczności, chęci niesienia pomocy innym i ciekawości otaczającego go świata. W rodzinie państwa Malutkich czuł się kochany, niczego mu nie brakowało i nigdy nie był sam. Gdy pewnego razu rozchorował się po tym jak wpadł do lodowatej wody podczas regat otoczyli go troską i opieką. Wówczas w ich domu pojawił się też chory ptaszek Margalo z którym Stuart bardzo szybko się zaprzyjaźnił. Gdy pewnego dnia ptak zniknął Stuart postanowił wyruszyć samotnie w świat maleńkim samochodzikiem w poszukiwaniu przygód i przyjaciela...

Książka podzielona jest na 15 rozdziałów przybliżających młodym czytelnikom przygody małego Stuarta na przestrzeni kilku kolejnych lat. Opowieść jest pełna opisów miejsc i świata widzianego oczami maleńkiego stworzonka, które mimo swej odmienności nigdy nie czuło się odtrącone czy też gorsze od innych. Tekst jest ciekawy, łagodny a opowieść toczy się powoli. Mimo to całość czyta się bardzo przyjemnie, perypetie tytułowego bohatera są wciągające a czasem nawet zabawne. Przygodę z lekturą uprzyjemniają oryginalne ilustracje pochodzące z pierwszego wydania książki, stworzone przez cenionego amerykańskiego rysownika Gartha Williamsa.

Zdecydowanie jest to tytuł godny polecenia. Takie ciepłe i zabawne zarazem lektury zawsze przyciągają i przyjemnie mija przy nich czas. Troszkę zdziwiło mnie zakończenie powieści, tak jakby autor nie zdążył go dokończyć lub planował kontynuację przygód Stuarta w kolejnych wydaniach. A może był to celowy zamysł autora, może chciał on aby czytelnik sam dopowiedział sobie zakończenie, spróbował oczami wyobraźni dołączyć do Stuarta i wspólnie z nim kontynuować rozpoczęta przygodę...?

Gorąco zachęcam do lektury. Na pewno warto jest po nią sięgnąć  ;)


*Za egzemplarz książki dziękuję księgarni internetowej Tania książka

 

http://www.taniaksiazka.pl/

Brak komentarzy: