wtorek, 14 czerwca 2016

"Pan Samochodzik. Księga strachów" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 130 x 190 mm

Liczba stron: 320

Rok wydania: 2012

Cena: 19,99 złPan Samochodzik to popularna szczególnie wśród młodzieży seria książek Zbigniewa Nienackiego o przygodach historyka sztuki wcielającego się w rolę detektywa i rozwiązującego zagadki przeszłości. "Księga strachów", która uprzyjemniła mi kilka ostatnich wieczorów to 3 tom cyklu. Została wydana po raz pierwszy w 1967 roku a w późniejszych wydaniach można było się spotkać z tytułem Pan Samochodzik i dziwne szachownice, który swoją drogą odrobinę odbiegał od oryginału. Potwierdzeniem tych słów jest np. pominięcie w kolejnych wydaniach faktu iż pan Tomasz należał do ORMO (Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej). Wydanie, które Wam dziś przedstawię zawiera tę informację a jedyne uwspółcześnienia, w porównaniu z pierwotnym wydaniem, dotyczą zaledwie wiadomości typowo geograficznych.

Akcja powieści rozgrywa się w miejscu o fikcyjnej nazwie, którą Nienacki zmienił celowo. Jezioro Jasień, bo o nim mowa, istnieje w rzeczywistości pod inną nazwą w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego i to tu właśnie wyrusza Pan Samochodzik w poszukiwaniu przygód. Cel jego wakacyjnej wyprawy nie jest jednak przypadkowy. Pomysł taki podsunęli mu zupełnie przypadkiem przyjaciele Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka, którzy właśnie wrócili z obozu harcerskiego znad jeziora Jasień. W "księdze strachów" którą stworzyli, pan Tomasz przeczytał o dziwnych zjawiskach jakie mają tam miejsce. Każde z miejsc o których pisali harcerze było oznaczone tajemniczą szachownicą mającą jakiś związek z rodem von Haubitz. Już na miejscu tytułowy bohater poznaje wielu ciekawych ludzi i szybko rozpoczyna śledztwo. Poszukiwania skupiają się na odnalezieniu pamiętnika zbrodniarza wojennego - hrabiego Konrada. Jak się jednak okazuje nie tylko Pan Samochodzik zainteresowany jest wyznaniami niemieckiego oficera z czasów II wojny światowej. Sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna ale nasz bohater może liczyć na wsparcie zaprzyjaźnionych harcerzy, za sprawą których dowiedział się o tej nierozwiązanej dotąd sprawie...

Jest to kolejna niesamowita przygoda Pana Samochodzika, kolejne śledztwo i tajemnicze zagadki z przeszłości, które jak zwykle przyciągają nie do końca uczciwych poszukiwaczy skarbów. Troszkę rażą maleńkie wstawki socjalistyczne ale specjalnie nie zwracałam na nie uwagi, w końcu autor żył i tworzył czasach socjalizmu. Dla mnie w tym wypadku liczyła się interesująca sensacyjna fabuła, wartka akcja i tajemnica która do końca trzyma w napięciu. Autor swoje opowieści umiejętnie ubarwił wplatając w nie sylwetki  ciekawych bohaterów, których pan Tomasz przyciągał jak magnez. Interesujące okazały się również wstawki przybliżające ciekawostki historyczne oraz geograficzne Pojezierza Zachodniopomorskiego.

Oczywiście polecam tę pozycję wszystkim bez względu na wiek. Mam do tej serii ogromny sentyment i zawsze z przyjemnością powracam do ulubionych tytułów. W wydaniu wydawnictwa Siedmioróg publikacja prezentuje się naprawdę interesująco co jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia właśnie po ten jak i inne tytuły  cyklu. Zachęcam gorąco do lektury i jestem przekonana, ze idealnie sprawdzi się podczas wakacyjnego odpoczynku ;)
Brak komentarzy: