poniedziałek, 6 czerwca 2016

"GOOOL! Mistrzostwa" Corne Van Moorsel

Wydawca gry: Egmont
Wiek graczy: 8 - 108 lat
Ilość graczy: 2
Czas rozgrywki: 30 min.
Rok wydania: 2016
Cena: 80, 91 zł


Już niebawem, we Francji, rozegrany zostanie pierwszy mecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Póki co jednak oczekując wielkich emocji wszystkich fanów futbolu zachęcam do rozegrania meczu na planszy najnowszej gry pt. "Goool! Mistrzostwa". Jest to odrobinę zmodyfikowana wersja gry Champions 2020 Corné van Moorsela, która w oryginale jest dość skomplikowana i z tego względu mogłaby okazać się mniej atrakcyjna dla młodszych niedoświadczonych graczy. W wersji wydawnictwa Egmont zachwyci wszystkich lubiących emocje na boisku fanów piłki nożnej oczekujących rozpoczęcia mistrzostw i lubiących planszówki.

W kartonowym pudełku znajdziemy:
* dwustronna rozkładana plansza boiska
* 22 drewniane figurki piłkarzy (żółte i czerwone)
* 1 biała kostka do gry
* 1 zielona kostka do gra (potrzebna do gry w wariancie zaawansowanym)
* 1 czerwona kostka czterościenna (potrzebna do gry w wariancie zaawansowanym)
* drewniana piłka
* 3 małe czarne kostki - znaczniki do czasu gry oraz zdobytych bramek
* obszerna instrukcja gry

Na początku, w celu dokładnego zapoznania się z zasadami gry, rozpoczynamy rozgrywkę na małym boisku. Dwóch graczy wybiera sobie zawodników, przykleja im numery i rozstawia w trzech liniach na boisku w roli napastników, pomocników i obrońców pamiętając przy tym oczywiście również o bramkarzach. Na planszy ustawiamy również znacznik czasu, znaczniki zdobytych bramek a na środku piłkę. Rozpoczynamy mecz. Pierwszy z graczy - gospodarz boiska, rozpoczyna grę rzucając kostką. Przemieszcza się o tyle pól ile oczek wypadło na kostce lub gdy piłka jest bliżej, tyle tylko aby do niej dotrzeć. Nie wolno jednak poruszać się po linii ukośnej ani o polach zajętych przez innych piłkarzy. Gdy dotrze do piłki nie wykorzystując wszystkich swoich ruchów może kopnąć piłkę. Piłkę można kopnąć również po ukosie jak i zmienić o 45 stopni tor jej lotu. Nie może jednak wypaść poza boisko i przejść przez pole na którym stoi przeciwnik. Gdy jednak piłka dotrze do gracza z tej samej drużyny ten musi ją odkopnąć dalej w dowolnym kierunku. W jednej turze piłkę może kopnąć maksymalnie sześciu piłkarzy. Ważne aby piłka na końcu znalazła się na polu na którym nie stoi żaden gracz.

Aby strzelić gola musimy oczywiście umieścić piłkę w bramce w jednym z dwóch znajdujących się tam pól. Wówczas przesuwamy swój znacznik o jeden punkt. Jeśli chodzi o znacznik czasu to przesuwamy go zawsze o jedno pole gdy któryś z graczy wyrzuci 5 lub 6 na kostce. Zasady zaawansowane są odrobinę bardziej skomplikowane. W rozgrywce uwzględniono bowiem również przejęcie piłki przez przeciwnika, obronę bramki, rzut z autu, rzut rożny, łapanie piłki przez bramkarza, spalony oraz przemieszczenie linii obrony/ataku. Tutaj potrzebne będą też dodatkowe kostki zielona (wykorzystywana w sytuacji przejęcia piłki) oraz czerwona (przy obronie bramki i rzucie z autu).

Mechanika gry jest ogólnie ciekawa. Mimo iż nie możemy przewidzieć ile oczek wyrzucimy podczas rzutu kostką zawsze możemy opracowywać jakąś taktykę, która do wygrania jest po prostu niezbędna. Gra wymaga również skupienia i rozegrania kilku meczy aby opanować na spokojnie zasady tym bardziej te zaawansowane. Pod względem jakości wykonania i całej oprawy graficznej taka rozgrywka jest prawdziwą frajdą nie tylko dla fanów futbolu ale dla wszystkich miłośników planszówek.

Gra sprawdzi się w domu podczas rozgrywek rodzinnych jeżeli tylko lubicie piłkę nożną. Jest też fajnym tytułem do rozgrywek towarzyskich w gronie przyjaciół. Na pewno jest wciągająca i podczas rozgrywki nie można się nudzić. Każdy kolejny mecz można zacząć zmieniając odrobinę lokalizację swoich piłkarzy dlatego w sumie to jaki będzie jego rezultat jest nie do przewidzenia. Rozgrywki są więc ogólnie bardzo emocjonujące i nieprzewidywalne co zachęca do pełnego zaangażowania w grę. Zdecydowanie warto jest zainteresować się tym właśnie tytułem. Polecam ;)
Brak komentarzy: