wtorek, 28 czerwca 2016

"Chaber, mały wilczek. Przyjaciele zwierząt" Aniela Cholewińska-Szkolik

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Oprawa: miękka
Format: 128 x 198 mm
Liczba stron: 128
Rok wydania: 2016
Kategoria wiekowa: 6 +
Cena: 14,99 zł


Lubicie książki o zwierzętach autorstwa Holly Webb? Polscy autorzy mogą pochwalić się powieściami o podobnej tematyce wcale nie gorszymi niż te brytyjskie. Przykładem tych słów jest nowa seria pt. "Przyjaciele zwierząt" Anieli Cholewińskiej-Szkolik, autorki książek dla dzieci, która swój debiut literacki odnotowała w 2010 roku. Bohaterami jej najnowszych powieści nie są jednak psy i koty jak to miało miejsce gdy sięgaliśmy po książki Holly Webb, co ogromnie mnie cieszy.

"Chaber, mały wilczek" to, jak wskazuje zresztą sam tytuł, opowieść o wilczku. Zwierzak przyszedł na świat w okolicy leśniczówki w Chabrówce. Niestety okoliczni mieszkańcy wiedząc iż w lesie pojawiły się wilki nie kryli obaw i krytyki w stosunku do nich. Pewnego razu leśniczy usłyszał w lesie niepokojące strzały. Postanowił sprawdzić co się stało i po długich poszukiwaniach wraz  z synem odnalazł osamotnionego, zmarzniętego i głodnego małego wilczka. Leśniczy zabrał zwierzaka do swojej leśniczówki i wraz z rodziną otoczył opieką. Maluch szybko zaufał nowym opiekunom, zaprzyjaźnił z dziećmi leśniczego - małą Amelka i jej starszym bratem Wojtkiem. Również ich pies, duży owczarek zaprzyjaźnił się z wilczkiem. Dzieci nie wyobrażały sobie, że ta sytuacja mogłaby się zmienić. Wilczek, który otrzymał imię Chaber był jednak dzikim zwierzęciem i najlepiej byłoby gdyby mieszkał w lesie, na wolności wśród swoich...

Sięgając po lekturę dzieci nie tylko przeczytają ciekawą opowieść o dzikim wilczku ale również poznają wiele ciekawostek związanych z życiem tych niezwykłych zwierząt objętych w Polsce ochroną od 1995 roku. Informacje te  wplecione są w tekst ale również zawarte dodatkowo na kilku ostatnich stronach publikacji. Poza tym wiele scen autorka zaprezentowała z perspektywy zwierząt. Pisała o ich uczuciach, strachu o tym jak przywiązują się do tych, którzy otaczają je opieką, karmią...

Jeżeli chodzi o historię wilczka to zdecydowanie czytało się ją bardzo przyjemnie, jest wciągająca i  pouczająca. Fabuła jest naprawdę ciekawa, są też różnorodni bohaterowie. Poznamy zarówno tych dobrych, którzy znają wilki, ich zwyczaje i życie tych zwierząt w okolicznych lasach bardzo ich cieszy, ale są też ci źli, którzy poprzez swą niewiedzę i brak szacunku do przyrody, do życia, zrobią wszystko aby je z tego lasu usunąć.

Dzieci zapewne ucieszy fakt iż lektura opatrzona jest czarno - białymi naszkicowanymi ilustracjami, które goszczą na co drugiej rozkładówce. Co równie ważne czytanie ułatwia też dużych rozmiarów czcionka, która z pewnością zachęci dzieci do sięgnięcia po książkę.

Myślę, że lekturę mogę polecić wszystkim maluchom, które lubią czytać o przygodach zwierząt nie koniecznie tych udomowionych jak koty i psy. Nauczy ich ona, że zwierzak to nie rzecz ale żywa istota odczuwająca strach czy ból tak samo jak człowiek. Z pewnością historia małego wilczka warta jest uwagi i poświęcenia jej wolnej chwili, których w wakacje żadnemu maluchowi nie zabraknie ;)Brak komentarzy: