sobota, 11 czerwca 2016

"Biedna, mała Luna" Holly Webb

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Oprawa: miękka
Format: 128 x 198 mm
Liczba stron: 128
Rok wydania: 2016
Wiek czytelnika: 6 - 8 lat
Seria: Zaopiekuj się mną
Cena: 14,99 złPopularna wśród najmłodszych czytelników seria Zaopiekuj się mną liczy już kilkadziesiąt tytułów. Cykl poświęcony jest zwierzakom i opisuje bardzo realistyczne, zwyczajne historie, których głównymi bohaterami są najczęściej psy oraz koty. Autorką serii jest Holly Webb, angielska pisarka mająca w swym bogatym dorobku literackim ponad siedemdziesiąt najróżniejszych książek adresowanych do najmłodszych. Z twórczością pisarki zetknęłam się już kilka lat temu a teraz z entuzjazmem obserwuję jak sięga po nią moja ośmioletnia córka.

"Biedna, mała Luna" to historia małego psiaka, który właśnie przyszedł na świat w domu Laury. Dziewczynka bardzo to przeżywa gdyż po raz pierwszy ma okazję opiekować się szczeniakami. Bella urodziła ich aż dziesięć. Niestety jeden piesek jest mniejszy od pozostałych i nie wiadomo czy w ogóle przeżyje. Laura wraz z rodzicami muszą go karmić i opiekować się nim aby miał jakiekolwiek szanse. Luna po tych staraniach dochodzi do siebie a Laura coraz bardziej się do niej przywiązuje. Rodzice jednak już dawno zaznaczyli, że oddadzą wszystkie szczenięta. Czy jednak Laura znajdzie dla Luny nowy dom, czy będzie potrafiła się z nią rozstać?

Lektura porusza bardzo ciekawy i życiowy temat. Historia Luny uświadamia dziecku, że psiak może przewrócić nasze życie do góry nogami, oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa. Uczy przy okazji jak zajmować się szczeniakami po przyjściu na świat zwracając przy tym uwagę na fakt iż bardzo łatwo przywiązują się one do swojego opiekuna i na odwrót ;) Autorka opowiada o tym wszystkim młodemu czytelnikowi na przykładzie doświadczeń Laury, dziewczynki, która kocha zwierzęta i martwi się gdy dzieje się z nimi coś złego. Uczy jak odpowiedzialnie opiekować się szczeniakiem aby czuł się u nas dobrze i również aby nam sprawiało radość jego towarzystwo.

Książka z pewnością wciągnie młodego czytelnika. Napisana jest językiem zrozumiałym i przystępnym dla młodszego odbiorcy. Duża czcionka sprawia zaś, że czytanie wydaje się szybsze i łatwiejsze. Lektura podzielona jest na sensowne rozdziały, dlatego nie wydaje się być monotonna a pauzy dla dziecka są dość ważnym i potrzebnym elementem. Ponadto na jej kartach można dość często napotkać czarno-białe ilustracje uprzyjemniające przygodę z książką.

Historia Luny, która okazała się przeuroczym psiakiem, urzekła nas i przyjemnie minął przy niej czas. Wraz z dziećmi zachęcamy do lektury, która rozgrzeje nie jedno małe serduszko. Polecam ;)

Brak komentarzy: