piątek, 3 czerwca 2016

"Basia i przyjaciele" Zofia Stanecka

Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Format: 210 x 250 mm
Liczba stron: 24
Cena: 12,74 zł / 1 szt.


Seria książeczek o Basi podbiła serca moich córek już dawno i dlatego zawsze chętnie sięgamy po jej nowe przygody. Ucieszył nas przy tym fakt, że perypetie Basi można teraz będzie śledzić z udziałem jej bliskich przyjaciół, którzy pojawiali się czasem w jej opowieściach i zaciekawiło nas czy również one będą tak fajne ;)

"Basia i przyjaciele. Anielka" to pierwsza z publikacji którą miałam okazję poznać wraz z dziećmi. Anielka to koleżanka Basi, która z niecierpliwością oczekuje na powrót taty, wypatrując jego nadejścia przez okno. Jej mama, aby dziewczynka nie spędziła całego dnia na tych właśnie wyczekiwaniach i przyjemnie spędziła czas zaprasza do domu Basię, która ma zostać u Anielki również na noc. Dziewczynki wesoło się bawią a gdy Basię ogarnia smutek i tęsknota za domem przyjaciółka pociesza ją i obie zasypiają z uśmiechem na ustach. W końcu nie ma to jak najlepszy przyjaciel...

Druga z książeczek nosi tytuł "Basia i przyjaciele. Antek". Antek, jak zapewne wiedzą sympatycy Basi, jest najlepszym kolegą Janka - Basi brata. Antek nie odrobił lekcji i mama zabrała mu tablet. W dodatku kazała nadrobić wszystkie zaległości gdyż po południu ma przyjść w odwiedziny Janek. Chłopiec buntuje się przed wszystkimi nakazami i zakazami mamy, jednak bardzo chciałby pobawić się z kolegą. W końcu odrabia lekcje i wtedy przychodzi Janek z Basią, która nieoczekiwanie również zostaje z nimi. Chłopcy nie chcą się z nią bawić, bo to dziewczyna i w dodatku młodsza, więc z góry twierdzą iż nie zna się na zabawie w piratów. Czy konflikt do którego doszło da się załagodzić, czy dzieci wypracują wspólny kompromis i czy w końcu przestaną się sprzeczać?...

Lektury, jak zwykle gdy sięgamy po książki z serii Basia Zofii Staneckiej, bardzo przyjemnie się czytało. Język jest prosty a tekst wesoły, wciągający i bardzo pouczający. Ilustracje Marianny Oklejak natomiast jak zwykle urocze i kolorowe. Dla dzieci przygody przyjaciół Basi są bardzo interesujące. Przede wszystkim poruszają zwyczajne codzienne dziecięce troski i problemy pokazując maluchom jak radzą sobie z nimi bohaterowie każdej opowieści. Uczą odpowiednich zachować, pokazują konsekwencje tych niewłaściwych i przy okazji gwarantują miłe spędzenie czasu przy lekturze.

Z przyjaciółmi Basi jak i z nią samą zawsze jest wesoło, zawsze dużo się dzieje a historie dobrze się kończą. Trudno więc oprzeć się i nie sięgnąć po ich przygody by choć przez chwilę przenieść się do świata ulubionych bohaterów i wspólnie z nimi spędzić przyjemnie wolny czas. Zachęcam do lektur, moje maluchy są nimi oczarowane ;)

Brak komentarzy: