środa, 18 maja 2016

"Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski" Longina Cywińska, Maria Frela

Wydawnictwo: Święty Wojciech

Oprawa: twarda

Format: 210 x 225 mm

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2016

Cena: 25,40 zł
Święty Wojciech (Wojciech Sławnikowic ok. 956 - 997) jest jednym z trzech głównych, obok Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i św. Stanisława, katolickich patronów Polski. A czy wasze dzieci wiedzą kim był i dlaczego został ogłoszony świętym? Jeśli nie koniecznie zwróćcie uwagę na najnowszą książkę wydawnictwa Święty Wojciech pt. "Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski", adresowaną właśnie do najmłodszych czytelników.

Jest to dość obszerna jak dla dzieci lektura, która w ciekawy sposób przybliża najmłodszym historię życia świętego Wojciecha. Nie jest to jednak typowa biografia. Autorki zadbały o to aby tekst był dostosowany do młodego wieku odbiorców tworząc fajną, czasem nawet zabawną opowieść osadzoną w czasie teraźniejszym. Bohaterami książki, którzy wraz z czytelnikiem poznają historię św. Wojciecha, jest rodzeństwo Franek i Olek, ich rodzice, starsza siostra z mężem oraz ich przyjaciele z Czech wraz z córką Zuzanką.

Chłopcy wraz z rodzicami wyruszają do Czech aby odwiedzić siostrę. W międzyczasie wsłuchują się w słuchowisko poświęcone świętemu Wojciechowi, które okazuje się być dla nich bardzo interesujące. Rodzice korzystając z tej fascynacji postanawiają zorganizować dzieciom małą wycieczkę wiodącą śladami świętego Wojciecha. Maluchy poznają jego losy od narodzin w czeskich Libicach i dowiadują się dlaczego zamiast zostać rycerzem rodzice poświęcili jego życie Bogu. Czytelnik poznaje kilka faktów z jego czasów szkolnych co pomaga dostrzec w Wojciechu zwykłego człowieka, kolegę. Z lektury dowiemy się też jak potoczyły się dalej jego losy, jak został biskupem praskim, benedyktynem, który za cel postawił sobie chrystianizowanie Prusów, jak zaprzyjaźnił się z władcą niemieckim Ottonem III oraz zdobył przychylność króla Polski Bolesława Chrobrego aż w końcu jak zginął męczeńską śmiercią w okolicy pruskiego grodu Chollin...

Historia świętego Wojciecha wręcz nie może nie spodobać się młodym czytelnikom. Jest wszak wciągająca, ciepła i nie pozbawiona humoru. Fakty z życia świętego przeplatane są zwyczajnymi rodzinnymi perypetiami. Maluchy zadają mnóstwo pytań, często odnoszą się też do sytuacji z życia, ze szkoły i podwórka. Akurat są wakacje i cała rodzina wyjeżdża do Czech w odwiedziny do starszej siostry. Towarzyszą im często znajomi dziewczyny wraz z małą córeczką. Razem zwiedzają Czechy przy okazji bliżej przyglądając się historii świętego Wojciecha. Potem cała akcja przenosi się do Polski gdzie również w trakcie wycieczek natrafiają na ślady świętego... Takie rozwiązanie czyni te lekturę bardziej interesującą i przystępną.

Karty książki przepełniają kolorowe humorystyczne ilustracje Elżbiety Kidackiej a tekst wzbogacają liczne fakty dzięki czemu czytelnik sam może wyruszyć szlakiem świętego Wojciecha. Jest to naprawdę piękna i wartościowa lektura dla wszystkich dzieci i dlatego polecam ją gorąco każdemu maluchowi.


Brak komentarzy: