wtorek, 17 maja 2016

"Pan Samochodzik i Winnetou" Nienacki Zbigniew

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 197 x 130 mm

Liczba stron: 416

Rok wydania: 2009

Cena: 19,99 zł

Seria Zbigniewa Nienackiego pt. Pan Samochodzik to popularny i bardzo lubiany nie tylko przez najmłodszych cykl książek detektywistyczno - przygodowych, który mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią kolejnych pokoleń młodych czytelników. Uwielbiam całą serię i trudno byłoby mi wskazać ten jeden jedyny najlepszy moim zdaniem tytuł. Wraz z dziećmi powracam do nich z sentymentem. Tym razem nasz wybór padł na książkę pt. "Pan Samochodzik i Winnetou" wydaną po raz pierwszy w 1976 i stanowiącą 9 tom serii.

Przygody pana Tomasza są pełne emocji i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Tym razem śledztwo jest odrobinę inne niż wszystkie pozostałe. Autor napisał bowiem książkę trochę w skutek namowy przyjaciół, gdyż jako pisarz i mieszkaniec Mazur czuł się poniekąd w obowiązku ochrony unikalnego piękna tamtejszego krajobrazu. Opisywał na jej kartach więc autentyczne miejsca wyjątkowo zmieniając jednak ich nazwy tak by tylko lokalni mieszkańcy czytając książkę mogli je bez problemu zlokalizować. Nie chciał bowiem zwracać się bezpośrednio do konkretnych osób, szczególnie właścicieli ośrodków wczasowych, którym to zarzucał niszczenie mazurskich brzegów jezior, degradację środowiska naturalnego a nawet zabytkowych obiektów, które przecież również wpisane były w mazurski krajobraz.

Mimo urlopu tytułowy Pan Samochodzik wciela się w rolę detektywa i staje w obronie mazurskiej przyrody i zabytków. Poznaje poprzez to, zaprzyjaźniając się jednocześnie, Winnetou, lokalnego obrońcę przyrody. Staje też w obliczu konfliktu pomiędzy żeglarzami i motorowodniakami, którzy spędzają wakacje nad jeziorem Zmierzchun. Okazuje się, że ich konflikt jest bardzo na rękę pewnemu okolicznemu przedsiębiorcy, który wręcz robi wszystko aby go podsycić. Czy panu Tomaszowi uda się uchronić przed wyburzeniem ruiny starego zamku i sprawić aby okolica stała się oazą spokoju gdzie można spędzić przyjemnie urlop na łonie natury? Czy nie będzie to zbyt duże wyzwanie dla skromnego historyka sztuki?

Sięgając po lekturę poznajemy kilku interesujących bohaterów jak Winnetou czy Krwawa Mery, którzy w miarę czytania odkrywają swoją prawdziwą naturę. Jak zwykle w śledztwie Panu Samochodzikowi nieodłącznie towarzyszy jego niezwykły wehikuł, z którego tradycyjnie wszyscy się śmieją. Jego ukryte pod maską zdolności okażą się jednak bardzo cenne i pomocne w jego przeprowadzeniu.

Czytając lekturę po raz kolejny przekonałam się o kunszcie literackim jej autora. Tym razem pisał nie tylko z myślą o młodszym czytelniku bo i ten starszy nie powinien czuć się zawiedziony. W końcu dbanie o środowisko, odpowiedzialność za nie tyczy się każdego z nas bez względu na wiek. Dodatkowo fabuła powieści wydaje się przy tym bardzo interesująca a perypetie bohaterów jak zwykle nieprzewidywalne co przyciąga do lektury i sprawia, że przygoda z nią jest wyjątkowo przyjemna i udana.

Myślę, że warto kilka słów poświęcić również wydaniu publikacji. Bardzo podoba mi się tajemnicza solidna oprawa książki i jej przejrzysty układ. Takie zestawienie zachęca do sięgnięcia po lekturę i uprzyjemnia chwile przy niej spędzone.  Pan Samochodzik to wyjątkowo udana seria powieści detektywistycznych, która mimo upływu lat cieszy się ogromną sympatią i która wciąż zyskuje nowych fanów. Zdecydowanie polecam ;)Brak komentarzy: