środa, 25 maja 2016

"Pan Samochodzik i człowiek z UFO" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 130 x 190 mm

Liczba stron: 368

Rok wydania: 2012

Kategoria wiekowa: 7 - 12 lat

Cena: 19,99 zł

Zbliżają się wakacje więc warto rozejrzeć się za ciekawą książką idealną na letni wypoczynek. Wszystkich młodych czytelników lubiących powieści detektywistyczne z odrobiną humoru, wartką akcją i tajemniczą zagadką w tle zachęcam do sięgnięcia po ostatni, 12 tom przygód Pana Samochodzika pt. "Pan Samochodzik i człowiek z UFO". Powieść ta została oddana w ręce czytelników po raz pierwszy w 1985 roku, a później wydawana również pod tytułem Pan Samochodzik i Nieśmiertelny.

Akcja powieści wyjątkowo toczy się poza granicami nie tylko Polski, bo tak już bywało, ale nawet Europy, co jest zupełną nowością w całej serii. Tym razem pan Tomasz - historyk sztuki z wykształcenia i detektyw z zamiłowania udaje się w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej kolumbijskiej Bogoty aby wygłosić tam referat na temat gangów złodziei sztuki, który zresztą nie zostaje najlepiej odbierany przez słuchaczy. Bohaterowi towarzyszy jego przełożony - dyrektor Marczak oraz nowa sekretarka, panna Florentyna, której wielką pasją są obcy a dokładniej przybysze z odległych planet. W tym czasie dokonuje się kradzież cennych eksponatów z Muzeum Złota. Pan Samochodzik wiąże tę kradzież z Niewidzialnymi, gangiem z którym zetknął się już we wcześniejszym śledztwie. Ale czy rzeczywiście Niewidzialni są odpowiedzialni za kradzież eksponatów muzealnych i kim jest tajemniczy Ralf podający się za przybysza z przyszłości i oferujący pomoc w odnalezieniu skradzionych rzeczy wraz ze swymi przyjaciółmi? Czy rzeczywiście pojawił się on w naszych czasach podróżując statkiem UFO i w końcu czy moc którą posiada jest rzeczywiście prawdziwa czy to tylko dobrze wykonane i zaplanowane sztuczki...?

Ostatni tom przygód Pana Samochodzika po raz pierwszy zawiera wątki fantastyczne nawiązujące do UFO, tajemniczego przybysza z przyszłości, dziwnej mocy jaką ów przybysz posiada... Co prawda autor nie poskąpił czytelnikowi również ciekawostek historycznych odnoszących się chociażby do Ameryki prekolumbijskiej, które umiejętnie wplatał w treść swojej opowieści. Mimo iż rzeczywiście fabuła książki zaskakuje odbiegając od schematu serii i przygód Pana Samochodzika nie można powiedzieć, że jest nieciekawa. Tradycyjnie na kartach lektury dużo się dzieje, akcja jest wartka nie pozbawiona humoru i wciągająca. Natomiast bohaterowie, z którymi styka się pan Tomasz jak zwykle są postaciami barwnymi o ciekawych osobowościach i umiejętnościach.

Czytając lekturę po raz kolejny przekonałam się o kunszcie literackim jej autora. Fabuła powieści jest interesująca a perypetie bohaterów jak zwykle nieprzewidywalne co przyciąga do lektury i sprawia, że przygoda z nią jest wyjątkowo przyjemna i udana. Myślę, że warto kilka słów poświęcić również wydaniu publikacji. Bardzo podoba mi się tajemnicza solidna oprawa książki i jej przejrzysty układ. Takie zestawienie zachęca do sięgnięcia po książkę i uprzyjemnia chwile przy niej spędzone.

Pan Samochodzik to wyjątkowo udana seria powieści detektywistycznych, która mimo upływu lat cieszy się ogromną sympatią i która wciąż zyskuje nowych fanów. Zdecydowanie polecam ;)Zbigniew Nienacki - to kryjący się pod pseudonimem polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994). Największą sławę przyniosła mu seria powieści napisana dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.
Brak komentarzy: