piątek, 6 maja 2016

"Legendy chrześcijańskie" wybór ks. Stanisław Klimaszewski

Wydawnictwo: Promic

Oprawa: twarda

Format: 126 x 198 mm

Liczba stron: 472

Rok wydania: 2013

Cena: 32,90 zł


Legendy opowiadane były ku uciesze słuchaczy od najdawniejszych czasów i poruszały niemal każdy temat. Były i są obecne po dziś dzień również w sferze religii chrześcijańskiej. Przekazywane bowiem z pokolenia na pokolenie a w końcu spisane, przetrwały do dziś. Co prawda więcej w nich wyobraźni autora i celowo ubarwionych wydarzeń niż rzeczywistych faktów aczkolwiek każda z nich kryje w sobie małe ziarenko prawdy, na którego fundamentach powstała. Dla mnie legendy są wyjątkowym gatunkiem literackim, który w naszej rodzinie fascynuje na równo dzieci jak i dorosłych. To właśnie jest w nich najbardziej magiczne – legendy łączą pokolenia...
 
Interesującym i bardzo obszernym zarazem zbiorem legend jest książka "Legendy chrześcijańskie"  księdza Stanisława Klimaszewskiego (1922 - 2013) autora licznych publikacji o tematyce duszpastersko - katechetycznej dla dzieci i dorosłych. Na czytelnika czekają w niej legendy posegregowane w czterech rozdziałach: Chrystus w legendzie, Matka Boska w legendzie, Święci w legendzie oraz Legendy różne. Łącznie aż 68 tytułów.
 
Urzekła mnie znaczna większość z przepięknych opowieści jakie znalazłam w tym zbiorze. Trudno właściwie wskazać, która bardziej. Niesamowita jest historia czwartego mędrca, który poszukiwał Syna Bożego ponad 30 lat. Niewiarygodna jest też historia siostry Beatrycze, którą Matka Boska nagrodziła za lata oddanej posługi. Dzieci na pewno z zainteresowaniem poczytają o swoim ulubieńcu, świętym Mikołaju, za sprawą którego 6 grudnia każdego roku znajdują pod poduszką wspaniałe podarki.
 
Każda z tych legend mówi o Bogu, o tym, że nagradza On sprawiedliwych, o tym, że nasza bezgraniczna wiara, oddanie i poświęcenie zostaną prędzej czy później nagrodzone. Każda bez wyjątku nawiązuje do naszej wiary, jej korzeni i obowiązujących od wieków zasad czy prawideł, którymi kierować powinien się w swoim życiu każdy katolik.
 
Wszystkie legendy zawarte w prezentowanej publikacji napisane są językiem zrozumiałym, barwnym i bardzo ciekawym zarówno dla młodszego jak i odrobinę starszego odbiorcy. Zbiór jest po prostu wspaniały zarazem pod względem bogatego wydania jak i równie pięknej i bogatej treści i zdecydowanie nie można przejść obok niego obojętnie. Polecam ;)
 
 
 

Brak komentarzy: