sobota, 14 maja 2016

"Klinika pod Boliłapką. Lawa w tarapatach" Liliana Fabisińska

Wydawnictwo: Papilon

Oprawa: miękka

Format: 195 x 125 mm

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2015

Cena: 11,09 zł


"Klinika pod Boliłapką" to seria powieści dla dzieci autorstwa Liliany Fabisińkiej, polskiej pisarki, autorki licznych książek dla dzieci i młodzieży jak np. seria Amor z Ulicy Rozkosznej czy seria Bezsennik. Po lekturze tomu 10 z ciekawością sięgnęłam po kolejny licząc oczywiście na ciepłą historię ze zwierzakiem w roli głównej.

"Lawa w tarapatach" to powieść, której tytułowa bohaterka jest piękną kasztanową klaczą. Historia rozpoczyna się natomiast od tego, że Marta po wakacjach wraca do stadniny by kontynuować lekcje jazdy konnej. Niestety jest już za duża by dosiadać kuca dlatego jej instruktorka przedstawia jej nowego konia. Dziewczynka nie jest przekonana do tego pomysłu gdyż zżyła się z małym kucykiem ale ostatecznie postanawia spróbować. Niestety po powrocie z pierwszej wycieczki w teren okazuje się, że Lawa się zraniła. Na szczęście w stadninie jest akurat doktor Magda z Kliniki pod Boliłapką. Czy uda jej się wyleczyć Lawę i jak potoczą się dalsze losy Marty, która bardzo przeżywa chorobę swojej nowej klaczy, dowiecie się sięgając po tę niezbyt długą aczkolwiek wciągającą publikację.

Historia Lawy pokazuje młodemu czytelnikowi jak wielką radość daje nam kontakt ze zwierzakiem, który w życiu dziecka nierzadko zajmuje bardzo ważne miejsce ucząc go jednocześnie odpowiedzialności, sumienności i poświęcenia. Każda jego choroba czy uraz budzi, właściwie nie tylko w najmłodszych, żal, współczucie i chęć niesienia pomocy.

Autorka opowiada ciepłą historię a jej łagodna forma i zrozumiały język z pewnością zachęcą dziecko do czytania. Lektura jest ciekawa, pozbawiona zbędnych opisów i niedługa także z pewnością nie znudzi malucha. Losy Lawy bardzo wciągnęły moją córkę, która kocha zwierzęta i chętnie sięga po książki dzięki którym może poznawać je lepiej. Sporych rozmiarów czcionka ułatwia natomiast czytanie a czarno-białe ilustracje sprawiają dodatkowo, że wręcz ekspresem docieramy do sedna lektury.

Polecam tę powieść wszystkim maluchom lubiącym opowiadania o zwierzakach. Książka jest ciekawa, pouczająca, wartościowa i niezwykle emocjonująca ;)Brak komentarzy: