niedziela, 10 kwietnia 2016

"Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat" Jack Challoner

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: twarda

Format: 240 x 165 mm

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2016

Cena: 25,82 zł"Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat" to publikacja, która ma na celu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć nam pierwiastki, pokazać z czego i jak zbudowany jest świat.  Mimo iż sam temat pierwiastków do najprostszych nie należy prezentowana publikacja na pewno jest w  stanie rozjaśnić nie jedno związane z nim zagadnienie, rozwiać wątpliwości i uprzyjemnić naukę, myślę więc, że warto przyjrzeć się jej bliżej.

Co znajdziemy zaglądając do tej właśnie książki? Otóż w pierwszej kolejności w połączeniu ze spisem treści zamieszczono układ okresowy pierwiastków. Następnie kilka słów wstępu, historii a dalej autor opisuje już oddzielnie każdy z pierwiastków segregując je oczywiście na podstawie zależności i właściwości chemicznych w 18 grupach. Otwierając lekturę w dowolnym miejscu przy omawianym pierwiastków znajdziemy informacje  o jego liczbie atomowej, promieniu atomowym, stopniu utlenienia, masie atomowej, temperaturze topnienia, temperaturze wrzenia, gęstości, konfiguracji elektronowej. Poza tymi suchymi faktami autor opisuje ciekawie gdzie znajdziemy dany pierwiastek w przyrodzie, czym jest i czemu służy. Wszystko to wzbogacono ciekawymi ilustracjami i kolorowymi fotografiami.

Grafika książki nie rozprasza czytelnika, jest stonowana i przyjemna dla oka. Tekst główny nadrukowany jest drobną czcionką a dodatkowo uzupełniają go informacje nadrukowane jeszcze mniejszą czcionką więc sięgając po tę książkę trzeba nieźle wytężyć swój wzrok. Mimo to jeżeli ktoś interesuje się chemią lub zwyczajnie szuka pomocy naukowych przydatnych w opanowaniu szkolnego materiału ta lektura okaże się na pewno bardzo pomocna. Zdecydowanie to co znajdziemy na jej kartach wykracza poza szkolne programy. Autor w możliwie przystępny sposób tłumaczy całe zagadnienie ciekawie opowiadając o niezwykłości i różnorodności pierwiastków stanowiących nieodłączny element naszego życia, istnienia wszechświata. Zachęcam do lektury ;)

Brak komentarzy: