piątek, 29 kwietnia 2016

"Pan Samochodzik i Fantomas" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Edipresse

Oprawa: miękka

Format: 110 x 180 mm

Liczba stron: 352

Rok wydania: 2016

Seria:  Klub książki przygodowej

Kategoria wiekowa: 13-18 lat

Cena: 14,99 złPerypetie Pana Samochodzika zdecydowanie przypadły do gustu zarówno mnie jak i moim dzieciom dlatego chętnie zasiadamy do kolejnych lektur z jego detektywistycznymi przygodami. Tym razem, licząc oczywiście na dużą dawkę emocji oraz skomplikowanych zagadek, które razem z panem Tomaszem staramy się w trakcie czytania rozwikłać, nasz wybór padł na tajemniczo brzmiący tytuł "Pan Samochodzik i Fantomas". W serii, z którą się zetknęłam tj. Klub Książki Przygodowej jest to tom szósty choć inne źródła podają iż książka ta stanowi siódmy tom serii przygód Pana Samochodzika i wydana została po raz pierwszy w 1973 roku.

Tym razem tytułowy bohater zabiera czytelnika do Francji, a dokładniej nad Loarę, gdzie zaprosiła go Karen Petersen, bohaterka znana czytelnikom z wcześniej części. Grasuje tam bowiem tajemniczy złodziej dzieł sztuki o pseudonimie Fantomas. Pan Tomasz trafia do Zamku Sześciu Dam znanego jako zamek w Chenonceaux, gdzie zapowiedział on kolejną  kradzież. Taktyka złodzieja jest zawsze taka sama i niezwykle przy tym zagadkowa. Najpierw złoczyńca wysyła list z żądaniem okupu a gdy ten nie zostaje wypłacony kradnie cenny obraz podmieniając go na falsyfikat i nikt nie jest w stanie odgadnąć jak robi to z tak dobrze strzeżonych galerii dzieł sztuki. Wraz z panem Tomaszem nad sprawą pracuje ceniony w świecie detektyw Gaspard Pigeon a nasz ulubieniec tradycyjnie może liczyć także na pomoc życzliwych mu i bardzo oryginalnych osobowościowo osób.

Akcja powieści jest dynamiczna, właściwie już od samego początku dużo się dzieje, choć całą tę dynamikę przerywają regularnie dłuższe wywody historyczne i relacje okolicznych atrakcji turystycznych autora. Zważając bowiem na fakt iż śledztwo toczy się nad Loarą, we Francji czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie historii tego regionu. W sumie autor przyzwyczaił nas już, że umiejętnie wplata tego typu wiadomości w tekst, co wychodzi mu swoją drogą całkiem nieźle. Perypetie głównego bohatera są natomiast wciągające, czasem niebezpieczne innym razem zabawne, na pewno o nudzie nie może być mowy.

Zagadka Fantomasa rozpala w czytelniku wyobraźnię, zachęcając do podjęcia prób rozwikłania tajemnicy wraz z sympatycznym detektywem panem Tomaszem. Tradycyjnie Pan Samochodzik jest przy okazji narratorem powieści co wydaje się jeszcze bardziej zachęcać do tych prób.

Co prawda nie ocenia się książki po okładce, ale akurat ta nie przypadła mi specjalnie do gustu. Niemniej jednak całą historią się nie zawiodłam. Jeśli więc lubicie Pana Samochodzika lub jeżeli jeszcze go nie znacie a sympatyzujecie w powieściach detektywistycznych gorąco polecam Wam tę właśnie lekturę ;)


Zbigniew Nienacki - to kryjący się pod pseudonimem polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994). Największą sławę przyniosła mu seria powieści napisana dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa. 

Brak komentarzy: