wtorek, 26 kwietnia 2016

"Opowiem ci mamo, co robią mrówki"

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Format: 198 x 279 mm

Liczba stron: 28

Oprawa: twarda

Seria: Opowiem ci mamo

Rok wydania: 2013

Cena: 25,94 zł

Do kupienia: Platon24Moje dzieci są wielkimi miłośnikami przyrody. Lubią obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, lubią spacery po lesie, parku i krzątaninę w ogródku. Wszelakie książki o tematyce przyrodniczej adresowane do młodszego odbiorcy zawsze więc wzbudzają w nich dużą ciekawość. Jest jednak stosik książek, do których regularnie powracają i który wzbogacił się ostatnio o kolejny interesujący tytuł "Opowiem ci mamo, co robią mrówki". Autorką ilustracji do książki jest Katarzyna Bajerowicz, ilustratorka która tym razem pokazała najmłodszym niezwykłe owady, opowiedziała o małych pracowitych mrówkach pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie. Do jej rysunków sympatyczne rymowanki napisał natomiast Marcin Brykczyński, poeta uhonorowany za swą twórczość licznymi nagrodami literackimi.

Mrówki to niezwykłe stworzenia i mimo iż na spacerach po lesie czy parku widujemy je niemal zawsze, często nie zwracamy na nie większej uwagi a zdecydowanie warto przyjrzeć się im bliżej. Uprzątają las z martwych owadów, które same zjadają, żywią się też larwami, które są leśnymi szkodnikami ale i same są pożywieniem dla innych zwierząt jak np. dzięcioła czy mrówkojada. Co ciekawe mrówki hodują mszyce, których wydzieliną żywią się np. pszczoły a dzięki temu z kolei my możemy cieszyć się miodem spadziowym...

Sięgając po lekturę maluchy będą miały okazję dołączyć do mrówczej rodziny i towarzyszyć jej przez okrągły rok od wiosny aż do zimy. Dowiedzą się jak wygląda życie mrówek, jak i skąd pozyskują pożywienie, jak je transportują i gdzie magazynują ale także jak wygląda ich życie wewnątrz mrowiska, czy panuje w nim jakaś hierarchia, kim jest królowa mrówek i jaką pełni rolę. Dzieci przyjrzą się też przekrojowi mrowiska w którym roi się nie tylko od mrówek ale i korytarzy a przy okazji poznają inne owady, które mieszkają tuż pod ziemią i są ich bliskimi sąsiadami.

Lektura w pasjonujący sposób przybliża maluchom niezwykłe życie mrówek. Uświadamia też dzieciom,że mrówki to nasi mali przyjaciele, bardzo pracowici i potrzebni w przyrodzie dlatego nie wolno im w  żaden sposób szkodzić ani niszczyć ich mrowisk. Niektóre mogą również boleśnie kąsać.

Książka jest duża a jej karty grube i kartonowe. Przepełniają je kolory i duże, szczegółowe, troszkę bajkowe ilustracje. Zaprezentowano na nich w dużym przybliżeniu, jakby oglądane przez lupę, łąkę i las, naturalne środowisko w którym występują mrówki, wnętrze mrowiska oraz całą masę innych owadów, których często nie zauważamy a które żyją w harmonii z mrówkami. Adresowana jest do wszystkich ciekawych świata maluchów od najmłodszych lat. Kartki książki są kartonowe i wytrzymałe dlatego nawet małe niezręczne dziecięce rączki ich nie zniszczą. Najmłodsi znajdą w niej również labirynt do przejścia oraz będą musiały odnaleźć różnice na dwóch z pozoru identycznych obrazkach, atrakcji jest więc sporo. Warto też wspomnieć o tym, że wzbogacają je urocze rymowane zagadki, a tu dla przykładu jedna z nich:

"W swym mrowisku, pełne werwy
mrówki mrowią się bez przerwy
a świerszcz zbytnio się nie trudzi:
na czym zagra gdy się zbudzi?"Lektura szybciutko zdobyła uznanie moich córek, już wielokrotnie do niej zaglądały i za każdym razem udało im się dowiedzieć czegoś nowego, odkryć nowe fakty. Książka jest więc nie tylko sposobem na miłe spędzenie czasu ale przede wszystkim na pokazanie dziecku  jak niezwykły jest świat, jak ważną rolę pełnią w nim maleńkie mrówki. Dzięki tej niezwykłej publikacji maluchy mogą dowiedzieć się tego w przystępny i naprawdę interesujący sposób i to nie za sprawą suchych faktów. Maluchy mogą pobawić się w odkrywców same opowiadając swoją historię o tym co spostrzegły, co je zaciekawiło, co zdumiało. To właśnie jest w tej książce niezwykłe. Te znakomite bajkowe ilustracje jakie stworzyła dla najmłodszych autorka działają na wyobraźnię dzieci i zachęcają je do odkrywania uroków przyrody. Gorąco polecam ;)Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję księgarni Platon24


Brak komentarzy: