piątek, 15 kwietnia 2016

"Króliczek Piotruś i inne historyjki" Beatrix Potter

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 215 x 285 mm

Liczba stron: 92

Rok wydania: 2016

Cena: 16,99 złBiblioteczka moich dzieci powiększyła się ostatnio o kilka naprawdę wyjątkowych tytułów. Jedną z takich perełek jest książka pt. "Króliczek Piotruś i inne historyjki". Jej autorką jest Beatrix Potter (1866 - 1943) angielska ilustratorka oraz autorka opowiastek i wierszyków dla dzieci. Pierwszą wydaną przez artystkę książką była powiastka Piotruś Królik, która zawierała również jej własne ilustracje. Oprócz niej pisarka opublikowała jeszcze 22 inne historyjki, których bohaterami były zwierzaki, z którymi Beatrix Potter była bardzo związana i których posiadała bardzo wiele w swoim życiu.

Prezentowany zbiór zawiera 5 najpopularniejszych opowiastek pisarki. Wśród nich jest oczywiście Króliczek Piotruś ale również Wiewiórka Chrupuś, Pani Mrugalińska, Panna Pusia i Pan Jeremiasz Rybak. Historyjki są niedługie i czyta się je z największą przyjemnością. W sumie każda z nich podbiła nasze serca i każda warta jest uwagi ale wszystkich opisywać nie będę. Moje dzieci z ochotą wsłuchiwały się w każdą ale myślę, że warto jest poświęcić chwilę  tytułowej opowiastce - Króliczkowi Piotrusiowi. Otóż autorka po raz pierwszy historię tę opisała w swoim ilustrowanym liście w 1893 roku adresowanym do synka byłej guwernantki. Przygoda psotnego króliczka tuż po jej wydaniu w 1902 roku szybko okrzyknięta została bestsellerem. Główny bohater historyjki wbrew ostrzeżeniom i prośbom mamy zakradł się do ogrodu pana McGregora. Zjadł kilka smakowitych warzyw i nieoczekiwanie natknął się na właściciela ogrodu, który natychmiast ruszył za nim w pościg. Zajączek uciekał i uciekał aż w końcu zgubił się i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej do domu. Tę lekcję zapamiętał z pewnością na zawsze. Oczywiście zarówno ta jak i pozostałe bajki zawarte w zbiorku, dobrze się kończy a przy okazji uczy maluchy aby zawsze słuchać rodziców, szanować innych, być życzliwym i przyjacielskim.

Książka opatrzona jest rewelacyjnymi ilustracjami, które goszczą na każdej stronie i są oczywiście oryginalnymi ilustracjami stworzonymi przez samą Beatrix Potter. Przyznam, że z takimi ilustracjami jeszcze się nie spotkałam i na pewno pozostaną one na długo w mojej pamięci. Każdą z opowiastek poprzedza również komentarz, dzięki czemu poznajemy genezę bajki, okoliczności jej powstania i uroczych bohaterów. To sprawia, że każda historia staje nam się bliższa, jest rzadkością ale też prawdziwą gratką dla czytelników.

Ogólnie wydanie zachwyca pod każdym względem. Jest solidne, szyte a grube kartki osadzone w twardej oprawie. Wszystko to sprawia, że książeczka ta przetrwa długie lata. Dzięki estetycznej szacie graficznej, nietuzinkowym ilustracjom i wyjątkowym tekstom autorki nadrukowanym dużą wyraźną czcionką przygodę z tą lekturą uważam za bardzo udaną i z pewnością jeszcze wiele razy do nie powrócimy. Gorąco polecam, myślę, że taki zbiorek będzie bardzo trafionym prezentem dla każdego malucha.


Brak komentarzy: