poniedziałek, 4 kwietnia 2016

"Jak kot z kotem" Pam Johnson-Bennett

Wydawnictwo: Galaktyka

Oprawa: miękka

Format: 165 x 240

Liczba stron: 176

Rok wydania: 2010

Cena: 29,90 zł


Koty to jedne z moich ulubionych futrzaków. Pomyślałam więc, że skoro mieszka już z nami jeden młody i uroczy kociak, warto dowiedzieć się więcej o jego przyzwyczajeniach, funkcjonowaniu, relacjach z człowiekiem oraz innymi kotami, dlatego skusiłam się na książkę napisaną przez fachowca w tej dziedzinie pt. "Jak kot z kotem". Jej autorka Pam Johnson-Bennett jest światowej sławy behawiorystką zwierzęcą i ma na swoim koncie już kilka publikacji poświęconych życiu kotów, które zostały wielokrotnie nagrodzone i docenione przez miłośników kotów.

Lektura adresowana jest zarówno do mniej jak i bardziej doświadczonych kocich sympatyków. Autorka koci świat przedstawiła dzieląc go na 12 tematycznych rozdziałów: Zrozumienie kociej hierarchii; Skomplikowany świat kociej komunikacji; Znaczenie terytorium, Wprowadzanie nowych kotów; Pobawmy się; Pora posiłku; Kuweta; Drapanie; Agresja;Zarządzanie stresem; Starzenie się i choroby; Dodatkowa pomoc. 

Lektura jest ogólnie przystępna i o ile kochacie koty i jesteście ich ciekawi będzie dla was atrakcyjna. Myślę, że nawet ci bardziej doświadczeni posiadacze kociaków znajdą tu sporo cennych informacji. Ja z zainteresowaniem przeczytałam rozdział dotyczący zabaw w jakie można bawić się z kotem w którym autorka podpowiedziała również w jakie zabawki zainwestować a jakie można wykonać samodzielnie. Ciekawy jest też rozdział w którym dowiadujemy się jak właściwie przygotować kuwetę, gdzie ją ustawić czy chociażby informacje pomagające zrozumieć dlaczego kot drapie np. meble i jak zmienić w nim ten niemiły nawyk. Dużo wiadomości znalazłam tu także dla osób planujących przygarnąć kolejnego kota, jak przygotować na to siebie, dom, mieszkające z nami koty i jak sprawić aby  zwierzaki zaakceptowały się i polubiły z czym bywa przecież różnie.

Takich wskazówek w prezentowanym poradniku jest wiele. Właściwie jest to bardzo rzeczowe i praktyczne prawdziwe kocie kompendium wiedzy. Nie znajdziemy tu raczej zbędnych czy nudnych opisów. Są za to rady, które możemy wcielić w życie posiadając zarówno jednego jak i więcej kotów różnej rasy. Fajnie, że ważniejsze wskazówki zamieszczono w ramkach tworząc swoiste kocie abc, dzięki czemu nie umkną nam wiadomości, które w dłuższym tekście moglibyśmy przeoczyć. Trochę brakowało mi natomiast fotografii na kartach książki. Jestem wzrokowcem a poza tym łatwiej jest coś zapamiętać gdy w wyobraźni można odtworzyć sobie obraz chociażby tej zabawki dla kota o której wspominałam wcześniej.

Myślę, że warto zainwestować w tę publikację jeżeli planujecie albo posiadacie jednego lub więcej kotów. Zawsze warto mieć pod ręką fachową lekturę, która pomoże nam znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, a takowe posiadają nawet wieloletni posiadacze kotów.


Brak komentarzy: