sobota, 9 kwietnia 2016

"Ever After High. Księga Legend" Shannon Hale

Wydawnictwo: Bukowy Las

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 140 x 205 mm

Liczba stron: 320

Rok wydania: 2014

Cena: 22,69 zł


Są bajki, które zna każdy bez względu na wiek. Zaliczyć do nich możemy np. historie Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Roszpunki, Śpiącej królewny, Czerwonego Kapturka... Kojarzymy nie tylko bohaterów, ich sylwetki czy charakterystyczne stroje ale również nieodłączne przygody i ich szczęśliwe zakończenia. Co by było gdyby jednak zakończenia tych baśni zmieniły się, jak potoczyłyby się losy Śnieżki, gdyby nie ugryzła jabłka otrzymanego od Złej Wiedźmy, jak skończyłaby się opowieść Kopciuszka gdyby dziewczyna nie zgubiła kryształowego pantofelka, nie poszła na bal? Otóż to pytanie padło nie raz na kartach książki adresowanej do dzieci 7-12 letnich, szczególnie dziewcząt pt. "Ever After High. Księga Legend" autorstwa amerykańskiej pisarki Shannon Hale. Jesteście jej ciekawi?

Ever After High to baśnioceum, do którego uczęszczają potomkowie wszystkich baśniowych postaci. Jest tu więc córka Złej Królowej, która podała Śnieżce zatrute jabłko - Raven Queen, córka Śnieżki - Apple White, córka Kapelisznika - Madeline Hater, syn Robin Hooda - Sparrow Hood, córka Kopciuszka - Ashiynn Ella czy córka Złotowłosej - Blondie Lockes i wiele wiele innych potomków postaci z baśniowego świata z dyrektorem szkoły Miltonem Grimmem na czele.  Nie jest to jednak zwyczajna szkoła. Każdy z uczniów przygotowywany jest do objęcia i zagrania w przyszłości roli swoich rodziców. Ich los jest więc przesądzony i większość uczniów zna swoją przyszłość od urodzenia. Niektórzy cieszą się z tego inni buntują po cichu bojąc się jednak sprzeciwić przeznaczeniu i panującym od pokoleń zasadom. Najbardziej zbuntowana jest córka Złej Królowej, która nie chce iść w ślady swojej matki, nie chce być zła i budzić strach wśród innych. Dzień Dziedzictwa, w którym każdy z uczniów podpisze Księgę Legend przysięgając iż wypełni swoje przeznaczenie zbliża się jednak wielkimi krokami. Czy można tego nie zrobić, czy można wziąć swój los w swoje ręce i samodzielnie pokierować swoim życiem? Co stanie się z historią której zbuntowany bohater był udziałem, czy zniknie z pamięci, zostanie zapomniana?

Autorka przenosi czytelnika w zupełnie inny świat, świat baśni których tłem są dobrze nam znane i lubiane historie. Lektura już od pierwszych stron porywa czytelnika, już od pierwszych stron wkraczamy w wir wydarzeń i wraz z bohaterami  rozpoczynamy niesamowitą przygodę spodziewając się oczywiście szczęśliwego jej zakończenia.  Spodobał mi się bardzo pomysł stworzenia takiej właśnie opowieści, która nawiązuje do popularnych baśni. Nie spodziewałam się, że lektura tej książki tak nas wciągnie. Razem z córką czytałyśmy ją naprzemiennie w każdej wolnej chwili gdyż nie mogłyśmy doczekać się jej finału. Poza interesującą fabułą ciekawa jest również typowo dziewczęca szata graficzna oraz przykuwająca wzrok okładka książki.

Ogólnie książka jest naprawdę wciągająca, napisana ciekawym językiem i na pewno warto podsunąć ją nastoletnim sympatykom fantastycznych, baśniowych opowieści. My jesteśmy nią oczarowane i z chęcią sięgniemy po inne tytuły z serii. Polecam :)Brak komentarzy: