wtorek, 5 kwietnia 2016

"Atlas drzew i krzewów polskich" Renata i Marek Kosińscy

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: twarda

Format: 240 x 165 mm

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2014

Cena: 18,42 złWiosenna aura sprzyja spacerom, przyroda budzi się do życia i naprawdę przyjemnie jest spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. My najczęściej odwiedzamy park i spędzamy w nim wiele czasu na zabawach. Ale, że moje dzieci podobnie zresztą jak i ja, lubią obserwować przyrodę na ostatni spacer zabrałam ze sobą książkę pt. "Atlas polskich drzew i krzewów polskich". Pobawiliśmy się w detektywów przyrody starając się zidentyfikować wszystkie rosnące w parku drzewa i krzewy. Oczywiście zabawa była udana a przy okazji bardzo edukacyjna i odkrywcza. Autorami książki jest małżeństwo Renata i Marek Kosińscy - biolodzy, autorzy kilkunastu książek edukacyjnych o przyrodzie, które opatrzyli własnymi ilustracjami gdyż fotografia przyrodnicza to jedna z ich wspólnych pasji.

Na kartach publikacji znajdują się drzewa i krzewy występujące w polskich lasach, parkach lub na nieużytkach gdzie rozrastają się samoczynnie bez ingerencji człowieka. Doliczyłam się łącznie 90 opisanych przez autorów gatunków. Jedna roślina to jedna strona jest więc czytelnie i przejrzyście. Jakie informacje znajdziemy na temat danego gatunku? Otóż dowiemy się jaka jest łacińska nazwa danej rośliny, przeczytamy jej charakterystykę, która pomoże nam zidentyfikować gatunek w przyrodzie, poznamy jej siedlisko, miejsce występowania w naszym kraju, zastosowanie oraz kilka interesujących ciekawostek zawartych w ramce z tytułem Dla dociekliwych. Wszystko to opatrzone jest niewielką kolorową fotografią rośliny.

Informacje jakie znalazłam w atlasie zaliczyć można do tych podstawowych, jest bowiem krótko i rzeczowo aczkolwiek ciekawie. Takie wiadomości jak najbardziej będą wystarczające dla uczniów na każdym etapie nauki oraz sympatyków przyrody, którzy lubią wiedzieć jakie drzewa i krzewy rosną wokół nich. Trochę zabrakło mi w tej książce bardziej szczegółowych ilustracji. Otóż nie wszystkie fotografie są wyraźne, zrobione z bliska i nie wszystkie pomocne w identyfikacji gatunku a z tego co widać otwierając przypadkową rozkładówkę na dodatkowe fotografie jest wolne miejsce.

Ogólnie na kartach książki nie ma drzew ani krzewów owocowych które można spotkać w naszych ogrodach i sadach ale jako ciekawostka są gatunki rosnące dziko, których owoce nadają się do jedzenia jak agrest, porzeczka alpejska, leszczyna czy orzech włoski. Co równie ciekawe autorzy zaznaczyli w opisie również rośliny, które są trujące, co na pewno warto wiedzieć by omijać je z daleka. Myślę więc, że będziemy zaglądać do tej książki. W końcu pamięć bywa ulotna a przyroda tak niezwykła, że z ochotą regularnie wzbogacamy swoją wiedzę na jej temat szczególnie spędzając czas na świeżym powietrzu.


W serii ukazały się również:  
„Atlas owadów polskich”
„Atlas ptaków polskich” 

 Brak komentarzy: