sobota, 19 marca 2016

"Wiosenny trele-turniej" Mieczysława Buczkówna

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 176 x 250 mm

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2005

Cena: 19,60 złWiosna to niezwykła pora roku. Świat jakby budził się do życia z długiego snu, pojawiają się ptaki, które opuściły nas na czas zimy. Im cieplej tym coraz częściej do naszych uszu dolatują urocze ptasie trele. Dziś zaprezentuję książkę, która pozwoli cieszyć się nam świergotem ptaków przez cały długi rok pt. "Wiosenny trele-turniej". Jest to publikacja autorstwa Mieczysławy Buczyńskiej (1924-2015), polskiej poetki, tłumaczki i pisarki, która najczęściej tworzyła dla dzieci.

Książka zabierze młodego czytelnika na łono przyrody, do lasu, gdzie będzie on miał okazję przyjrzeć się różnorodnym ptasim sylwetkom. Wszystko to za sprawą ogłoszonego właśnie konkursu. Otóż wszystkie chętne ptaki mogą wziąć w nim udział śpiewając dowolną piosenkę o wiośnie. W lesie zapanowała wielka ekscytacja, ptaki nie rozmawiały o niczym innych... W konkursie ptasich treli wzięło udział 18 gatunków ptaków. Słychać było pukanie dzięcioła, krakanie kruka, kukanie kukułki, pohukiwanie sowy czy ćwierkanie wróbla. A jury po burzliwych naradach wyłoniło zasłużonego zwycięzcę...

Lektura w bardzo przyjemny i zabawny sposób przybliża dzieciom najróżniejsze gatunki ptaków zamieszkujących nasze polskie ziemie a przy okazji opowiada o wszystkim tym co dzieje się wiosną. Na tekst składa się natomiast utwór rymowany w który wplecione są śpiewane przez ptaki piosenki. Całość opatrzono ilustracjami Artura Piątka, który przyzwyczaił nas już do tworzonych przez siebie kolorowych i zabawnych obrazów, tak lubianych przez najmłodszych. Co ciekawe na końcu książki znajduje się mały atlas ptaków. Znajdziemy w nim sylwetki wszystkich ptaków biorących udział w konkursie oraz ich krótką charakterystykę i pomocną w identyfikacji ilustrację. Kolejną niespodzianką jaką znalazłam sięgając po tę lekturę jest dołączona do książki płyta CD audio zawierająca 9 nagrań śpiewu ptaków (kukułki, szczygła, rudzika, drozda, szpaka, kos, gila, czyżyka, sójki) oraz śpiewane przez pozostałe 9 piosenki (wilga, kruk, sowy, bocian, bąk, sikorki, wróbel, dzięcioł, pliszka). Można więc zarówno poczytać jak i potańczyć a nawet pośpiewać a to duża atrakcja dla dzieci.

Myślę, że warto jest rozejrzeć się za prezentowaną publikacją. Nie jest to co prawda żadna rynkowa nowość ale naprawdę przyjemnie jest posłuchać ptasich treli w domowym zaciszu,  przeczytać zabawną rymowankę, przyjrzeć się sylwetkom ptaków i dowiedzieć o nich kilku interesujących rzeczy. Małych miłośników ptaków zachęcam gorąco do lektury.

Brak komentarzy: