czwartek, 10 marca 2016

"Sekretne symbole w sztuce. 70 mandali rozwijających naszą osobowość" Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 240 x 300 mm

Liczba stron: 104

Rok wydania: 2016

Cena: 39,99 złOd jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo dużą popularnością cieszą się kolorowanki tzw. mandale. Oczywiście nie mogłam się powstrzymać by nie przetestować tego typu kolorowanek osobiście, tym bardziej, że znalazłam bardzo obiecująco prezentującą się publikację, stąd właśnie dziś kilka słów na jej temat. Ciekawe propozycje mandali ma w swojej ofercie wydawnictwo Siedmioróg. Są one skierowane zarówno do dzieci jak i, co ciekawe, do dorosłych. Moją uwagę zwróciła przepiękna okładka książki prezentująca arras flamandzki z XVI wieku pt. "Sekretne symbole w sztuce. 70 mandali rozwijających naszą osobowość".

Książka podzielona jest na trzy rozdziały: Sztuka buddyjska: jak przedstawić niewidzialne; Symbolika sztuki chrześcijańskiej w średniowieczu; Kwiaty w malarstwie flamandzkim. Symbolika. Następcy mistrzów. Każdy rozdział poprzedza interesujące wprowadzenie pozwalające odbiorcy lektury zrozumieć daną epokę ale też głębię kolorowanek, znaczenie zawartych w nich symboli, pozwalające dobrać do każdego dzieła odpowiednie kolory. Nadrukowano je wyraźnie na grubym, białym papierze co pozwala na użycie podczas kolorowania nie tylko kredek. Wszystkich kolorowanek jest sporo, bo niemal 70, ale nie wszystkie to mandale. Ich różnorodna tematyka i precyzja wykonania zdecydowanie urzekają. Na artystów czekają inspirowane największymi dziełami sztuki kolorowanki przedstawiające np. XIX-wieczne indyjskie malowidło, tybetańska thangka, witraż Stworzenie świata z katedry św. Szczepana w Chalon en Champagne, część witrażu Notre Dame de la Belle Verriere z katedry w Chartres, Martwa natura z kwiatami, gobelin Nowa Jerozolima poświęcony Apokalipsie, obraz Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha czy girlandy kwiatów i Święta Rodzina Jana van Kessela...

Mandale zaprezentowane w książce to nic innego jak geometryczne rysunki stworzone w większości na planie koła. Takie kolorowanki mają za zadanie wyciszać, uspokajać, ćwiczyć koncentrację oraz zagwarantować przyjemne i twórcze spędzenie wolnego czasu. Czas spędzony przy lekturze uprzyjemnia dodatkowo jej eleganckie wydanie, po takie kolorowanki aż chce się sięgnąć. To jednak nie koniec niespodzianek jakie kryje prezentowana publikacja. Na jej ostatnich kartach znajdują się bowiem wszystkie przygotowane wcześniej do kolorowania fotografie oryginalnych dzieł. Możemy więc pokusić się o pokolorowanie każdej mandali kierując się oryginalnymi barwami, możemy przeczytać o każdym dziele, dowiedzieć się co przedstawia, kiedy powstało i kto jest jego autorem. Takie informacje pozwalają poszerzyć wiedzę o świecie sztuki, ukazują jego różnorodność i piękno.

Po przygodzie z mandalą wiem już, że zdecydowanie jest to technika kolorowania, którą mogę szczerze polecić. Prezentowane dziś kolorowanki zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie i mimo iż wymagają poświęcenia im dużej ilości czasu, warto znaleźć choć chwilę by przy nich usiąść i zrelaksować się. Myślę, że spędzę przy tej publikacji przyjemnie jeszcze nie jedną godzinę do czego gorąco wszystkich zachęcam. Kolorować może wszak każdy, nie tylko dzieci. To naprawdę świetna zabawa a w tym przypadku również niezwykła podróż po świecie wspaniałych dzieł sztuki, po historii światowego malarstwa. Oczywiście polecam raz jeszcze ;)Brak komentarzy: