środa, 9 marca 2016

"Opowiem ci mamo, skąd się bierze miód" Katarzyna Bajerowicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Format: 203 x 280 mm

Oprawa: twarda

Liczba stron: 28

Rok wydania: 2015

Do kupienia Platon24: 28,33 złMoje dzieci są wielkimi miłośnikami przyrody. Lubią obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, lubią spacery po lesie, parku i krzątaninę w ogródku. Wszelakie książki o tematyce przyrodniczej adresowane do młodszego odbiorcy zawsze wzbudzają w nich dużą ciekawość. Jest jednak stosik książek, do których regularnie powracają i który wzbogacił się ostatnio o interesujący tytuł "Opowiem ci mamo, skąd się bierze miód". Autorką książki jest Katarzyna Bajerowicz, ilustratorka która tym razem pokazała najmłodszym niezwykłe owady, opowiedziała o pszczołach pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie, którym zawdzięczamy miedzy innymi przepyszny miód.

Pszczoły to niezwykłe stworzenia i warto przyjrzeć się im bliżej. Dostarczają nam nie tylko miodu czy wosku, zapylają też rośliny dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem pysznych owoców i warzyw. Sięgając po lekturę maluchy będą miały okazję dołączyć do pszczelej rodziny i towarzyszyć jej przez okrągły rok od wiosny aż do zimy. Dowiedzą się jak wygląda życie pszczół, jak produkują miód, gdzie go szukają, skąd pozyskują ale także jak wygląda ich życie wewnątrz ula, jaka jest hierarchia w roju, kim jest pszczela matka, robotnice, trutnie czy strażnicy ula. Dzieci poznają też, jako ciekawostkę, budowę pszczoły i dowiedzą się, że te owady nie są wcale agresywne o ile ktoś oczywiście nie wejdzie im w drogę...

Lektura w pasjonujący sposób przybliża maluchom niezwykłe życie pszczół dzięki którym możemy zjeść na śniadanie słodką bułkę z miodem czy napić się herbaty z miodem gdy dosięgnie nas przeziębienie. Uświadamia też dzieciom,że pszczoły to nasi mali przyjaciele, bardzo pracowici i potrzebni w przyrodzie dlatego nie wolno im w  żaden sposób szkodzić. Dla obrony mają w końcu swoje żądła i mimo iż niechętnie z nich korzystają zdarza się, w mogą zaatakować.

Książka jest duża a jej karty grube i kartonowe. Przepełniają je kolory i duże, szczegółowe, troszkę bajkowe ilustracje. Zaprezentowano na nich piękne ukwiecone łąki, które chętnie odwiedzają pszczoły, wnętrze ula i pszczołę w dużym powiększeniu. Adresowana jest do wszystkich ciekawych świata maluchów od najmłodszych lat. Kartki książki są kartonowe i wytrzymałe dlatego nawet małe niezręczne dziecięce rączki ich nie zniszczą. Warto też wspomnieć o tym, że wzbogacają je co jakiś czas urocze rymowane zagadki autorstwa Marcina Brykczyńskiego, poety i laureata licznych nagród za osiągnięcia literackie. A tu dla przykładu jedna z nich:

"Pszczoły cenią zgrabny taniec,
on wyznacza im zadanie.
Ostrzeż pszczoły, lecz bez słowa,
że ktoś miodu chce spróbować."


Lektura szybciutko zdobyła uznanie moich córek, już wielokrotnie do niej zaglądały i za każdym razem udało im się dowiedzieć czegoś nowego, odkryć nowe fakty. Książka jest więc nie tylko sposobem na miłe spędzenie czasu ale przede wszystkim na pokazanie dziecku  jak niezwykły jest świat, jak ważną rolę pełnią w nim pszczoły. Dzięki tej niezwykłej publikacji maluchy mogą dowiedzieć się tego w przystępny i naprawdę interesujący sposób i to nie za sprawą suchych faktów. Autorka opowiedziała tu dzieciom historię, która wpada w ucho niczym bajka a jednak jest prawdziwa, ciekawa i bardzo przyziemna. Gorąco polecam ;)


Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni Platon24


Brak komentarzy: