czwartek, 31 marca 2016

"Cała prawda" Dan Gemeinhart

Wydawnictwo: Bukowy Las

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 205 mm

Liczba stron: 236

Rok wydania: 2016

Język oryginału: angielski

Cena: 19,81 zł

"Cała prawda" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie, historia przy której nie sposób nie uronić łzy, zastanowić się nad własnym życiem, własnymi marzeniami. Opowiada ona o kilku dniach wyrwanych z życiorysu kilkunastoletniego chłopca. Mark właśnie dowiedział się, że choroba z którą zmagał się od lat powróciła. Znów musi poddać się leczeniu, po raz kolejny pójść do szpitala, walczyć... Chłopiec ma tego dość. Zamiast ryzykownej terapii postanawia uciec z domu, spełnić marzenie, które teraz wydaje się być tak odległe i nierealne. Opuszcza rodziców, przyjaciółkę i wyrusza do Raju aby zdobyć szczyt góry Rainer...

Lektura chwyta czytelnika za serce już od pierwszej strony. Stopniowo poznajemy bohatera, który często wspomina swoje dotychczasowe życie co uświadamia nam dlaczego właściwie zdecydował się na tak odważny krok. Śledzimy walkę Marka z chorobą a jednocześnie jego determinację w dążeniu do realizacji marzeń.

"... rozmyślałem o tym, co mnie czekało. Ku czemu zmierzam tam wysoko w chmurach. O tym, dokąd i dlaczego wędrowałem. Odczuwałem wszelkie możliwe rodzaje smutku a także determinacji. Wśród moich rozważań ani razu nie pojawiła się myśl, by zrezygnować..."

Książka ma niezwykły klimat. Mimo prostej nieskomplikowanej treści, przygody zupełnie realnej bo przecież nie jest niczym nadzwyczajnym zdobycie szczytu góry, ma w sobie coś niesamowitego. Porusza trudny temat choroby i śmierci, trudny nie tylko dla dzieci czy nastolatków, trudny dla każdego z nas. Mark mimo swojego młodego wieku podchodzi do niego bardzo dojrzale. Wie, że śmierć jest nieunikniona, spodziewa się jej, czeka. Liczy jednak, że zdoła wejść na górę, spełnić marzenie a potem jest mu już wszystko obojętne. W drodze na szczyt coś się w nim jednak zmienia, o mały włos nie ginie towarzysz jego wyprawy - piesek Beau. To wydarzenie wstrząsa chłopcem tak bardzo, że pragnie dalej żyć, podjąć walkę, na chwilę zrezygnować z marzeń.

"...Nie chce umierać, Beau. Nie tutaj. Gdy to powiedziałem, głośno w ciemnościach wobec potężnej góry, złość i samotność, które mnie dręczyły, rozwiały się jak chmury otaczające szczyt..."

Myślę, że warto sięgnąć po tę publikację. Może nie kończy się jakimś wielkim happy endem ale zakończenie i tak jest przecież optymistyczne, daje nadzieję. Niewiele jest na rynku takich książek i w sumie nieczęsto też sięgamy po lektury, wiedząc, że opowiadają o ciężkiej chorobie, walce o życie. Ta publikacja, historia Marka opowiedziana jest w sposób ciepły i prosty, ukazuje czytelnikowi jak ważne w życiu każdego z nas są przyjaźń, rodzina, cel w życiu dla osiągnięcia którego warto wstać z łóżka i walczyć z przeciwnościami losu. Zdecydowanie warto poznać tę wzruszającą, dramatyczną nawet historię bo przecież również życie takie pisze. Polecam ;)


Brak komentarzy: