środa, 23 marca 2016

"Bajki La Fontaine" Jean La Fontaine de

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 160 x 210 mm

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2006

Kategoria wiekowa: 7 - 12 lat

Cena: 16,80 zł

Bajki Jeana de La Fontaine'a (1621 - 1695) francuskiego pisarza, który ma ich w swoim dorobku blisko 250, są dobrze znane i cenione od pokoleń również w Polsce. Każda z nich jest swoistą lekcją dla maluchów, przekazuje ponadczasowe wartości oraz kształtuje w dzieciach właściwe postawy. Między innymi dlatego, mimo upływu lat, nadal chętnie po nie sięgamy. Z jednej strony moralizują z drugiej ich czytanie sprawia wielką frajdę i to niewątpliwie jest fenomenem twórczości Fontaine'a, który treść do swych bajek czerpał z twórczości pisarzy starożytnych. W swoich utworach poruszał najróżniejsze ludzkie przywary jak naiwność czy pycha podkreślając przy tym jak cennymi zaletami u ludzi jest szczerość, prostota, naturalność i życzliwość.

Dziś zaprezentuję piękny zbiór klasycznych, rymowanych bajek Fontaine'a pt. "Bajki La Fontaine". W tej niezwykłej publikacji dzieci znajdą 33 utwory autora, zarówno te popularne jak np. Żółw i zając, Czapla, Kruk i lis, po zupełnie nieznane mi tytuły. Przyznam szczerze, że tych, które czytałam po raz pierwszy w życiu jest znacznie więcej niż tych, które pamiętam z dzieciństwa. Lektura jest więc zarówno dla moich dzieci jak i dla  mnie samej prawdziwym skarbem.

Publikacja opatrzona jest bardzo kolorową szatą graficzną. Na jej kartach maluchy znajdą naprawdę fajne, proste ilustracje w dość zabawny sposób odzwierciedlające tekst. Niedługie, rytmiczne rymowanki, opracowane przez kilku różnych autorów, ze względu na swój styl, będą natomiast zrozumiałe raczej dla starszego dziecka, na etapie szkoły podstawowej. Jest to klasyka, którą powinien znać każdy z nas, powinno czytać ją każde dziecko, bo warto. Kto z nas nie słyszał bajki o Żółwiu i Zającu, którzy brali udział w  wyścigu. Jakże zaskakujące jest jej zakończenie? Druga równie popularna bajka o kruku i lisie charakteryzuje postawę chytrego i przebiegłego lisa oraz próżnego i łasego na pochlebstwa kruka. Przesłanie utworów jest zawsze ponadczasowe a co ciekawe każdy wiersz uczy czytelnika czegoś innego.

Bajki La Fontanie'a są uniwersalne i z upływem lat nadal nie tracą na wartości. Mimo swej pouczającej wymowy każda z historii jest interesująca, często zabawna i groteskowa a ich bohaterami są najczęściej zwierzęta. Nic więc dziwnego, że tak bardzo podobają się dzieciom. Mnie oczarowały już dawno, w dzieciństwie, i dlatego dziś tym chętniej przybliżam je moim dzieciaczkom. Takie zbiory są tym fajniejsze, że zawsze można znaleźć w nich coś ciekawego, poznawać niezliczone nowe historie, przeżywać niesamowite przygody i mieć pod ręką fajną bajeczkę na dobranoc. Zachęcam gorąco do lektury, myślę, że po ten uroczy zbiór będą z ochotą sięgać dzieci przez długie lata. ;)
http://www.siedmiorog.pl/


Brak komentarzy: