wtorek, 16 lutego 2016

"Sztuka rysowania"

Wydawnictwo: Publicat
Oprawa: twarda
Format: 305 x 230 mm
Liczba stron: 240
Rok wydania: 2014
Cena: 33,22 złOd dziecka uwielbiałam rysować. Po ołówek sięgałam w każdej wolnej chwili. Z biegiem lat zaczęło mi jednak brakować czasu na kontynuowanie tej właśnie pasji. Ku mojej uciesze zaobserwowałam  podobne zamiłowania u mojej córki więc postanowiłam podzielić się z nią własną wiedzą ale też rozejrzałam się za poradnikiem, który pomoże nam w szlifowaniu wypracowanych umiejętności. Sięgnęłyśmy wspólnie po wspaniałą publikację pt. „Sztuka rysowania”.

Niemal całe ferie przeminęły nam na rysowaniu. W ruch poszedł ołówek oraz farby i kredki. Książka okazała się bardzo interesująca, pomocna i wciągająca. Znajduje się w niej mnóstwo praktycznych porad dla osób, które dopiero uczą się profesjonalnego rysunku lub zwyczajnie pragną dalej szlifować swój warsztat. Na początku autor instruuje jak przygotować odpowiednio miejsce naszej pracy i w jakie zaopatrzyć się przybory. Podpowiada jak uprościć sobie pracę i jak właściwie uchwycić proporcje rysunku, jak zaczynając od delikatnego szkicu stworzyć prawdziwe arcydzieło.

Po takim właśnie wstępie przechodzimy do sedna lektury czyli do samego rysunku. Tematyka zaproponowanych prac jest bardzo różnorodna: Kwiaty; Pejzaże; Zwierzęta, w tym koty, psy, konie; Ludzie, w tym postacie, dzieci, akt; Martwa natura. Propozycji jest więc sporo i są bardzo ciekawe. Przy każdej z nich znajduje się szereg cennych informacji pomagających nam krok po kroku w ich narysowaniu. Autor podpowiada np. jak określić podstawowe kształty rysunku, czym jest kreskowanie, jak naszkicować, dopracować linie, modelować, cieniować, rozjaśniać, jak tworzyć nieregularne linie, jak linie kontrastowe ... wszystko w zależności od rysunku i zastosowanej techniki. Dowiemy się też jak chociażby ułatwić sobie pracę stosując kilka ciekawych chwytów.

Lektura w dość interesujący sposób wprowadza czytelnika w świat rysunku. Adresowana jest jednak do osób dorosłych/młodzieży i naprawdę fachowo nakreśla temat. Etapy tworzenia rysunku wydają mi się być jasne i zrozumiałe choć same techniki mimo iż na pierwszy rzut oka łatwe w praktyce już tak prosta nie są. Niewątpliwie autor zachęca do ćwiczeń pokazując, że praca przynosić może niesamowite efekty w postaci prawdziwych arcydzieł. Praca i regularne ćwiczenia są jednak niezbędne by opanować technikę i osiągnąć zadowalające nas rezultaty.

Książka zawiera wiele bo około 1000 ilustracji. Całość bazuje na publikacji popularnego artysty, rysownika, instruktora sztuki, Waltera Fostera. Na świecie sprzedano już ponad milion egzemplarzy jego książek. Jest to jedna z tych lektur, po którą wraz z córką na pewno sięgniemy jeszcze wiele razy. Myślę, że rysować może nauczyć się każdy z nas ale potrzebna jest do tego odrobina silnej woli, cierpliwości i systematyczności. Polecam i życzę owocnej lektury ;)


3 komentarze:

Agata pisze...

Mama tą książkę jest fajna , mimo że sięgałam po nią sporadycznie dowiedziałam się parę interesujących trików które pomogły usprawnić technikę rysunku

Agata pisze...

Mama tą książkę jest fajna , mimo że sięgałam po nią sporadycznie dowiedziałam się parę interesujących trików które pomogły usprawnić technikę rysunku

Aleksandra X pisze...

Widziałam tą książkę u siebie w księgarni i przykuła moją uwagę. Ale ciągle waham się czy ją kupić (kiedyś uwielbiałam rysować, ale było to jakieś 7-8 lat temu). Zachęciłaś mnie jednak ta recenzją i być może przy następnej wizycie skuszę się na nią :)