poniedziałek, 1 lutego 2016

"Pan Samochodzik i Templariusze" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 130 x 190 mm

Liczba stron: 360

Rok wydania: 2012

Cena: 19,99 zł


Jedną z moich ulubionych książek z serii Pan Samochodzik jest tytuł "Pan Samochodzik i Templariusze", który doskonale pamiętam z dzieciństwa i do którego z ochotą powróciłam po latach. Jest to też chyba najpopularniejsza część serii, druga jaką napisał Zbigniew Nienacki.

Tym razem do rozwiązania jest zagadka Templariuszy. W towarzystwie zaprzyjaźnionych harcerzy Wiewiórki, Sokolego Oka i Wilhelma Tella, pan Tomasz wyrusza na poszukiwanie skarbu. Najpierw ich poszukiwania prowadzą nad Miłkokuk gdzie jeden z nauczycieli ma być w posiadaniu starego dokumentu wskazującego miejsce ukrycia skarbu. Ten trop zdaje się jednak nietrafiony i Pan Samochodzik po przeprowadzeniu małego śledztwa przenosi się do Malborka. Wskazówką do odnalezienia skarbu jest hasło: Tam skarb twój gdzie serce twoje. Oczywiście nie tylko on poszukuje skarbu Templariuszy. Wiele osób w mniej lub bardziej uczciwy sposób stara się go odnaleźć. Momentami bywa to nawet niebezpieczne. Nieczysto gra Malinowski a tajemniczy Behemot grozi Tomaszowi. Komu uda się rozwikłać zagadkę i odnaleźć bogactwa Templariuszy?

Przygody pana Tomasza są pełne emocji i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Śledztwo, które wraz z harcerzami przeprowadzał, pozwala czytelnikowi poznać również kilka ciekawych zakątków Polski. Co równie fajne wiele dowiadujemy się także o dziejach zakonu krzyżackiego gdyż informacje na jego temat autor zgrabnie wplatał w treść swej powieści. Poznajemy kilku interesujących bohaterów, którzy w miarę czytania odkrywają swoją prawdziwą naturę. Jak zwykle w poszukiwaniach Panu Samochodzikowi nieodłącznie towarzyszy jego niezwykły wehikuł, z którego tradycyjnie wszyscy się śmieją. Jego ukryte pod maską zdolności okażą się jednak bardzo cenne i pomocne w przeprowadzeniu śledztwa.

Sięgając po lekturę po raz kolejny przekonałam się o kunszcie literackim jej autora. Mimo, że pisał on przede wszystkim z myślą o młodszym czytelniku i ci starsi nie powinni czuć się zawiedzeni. Pan Samochodzik to wyjątkowo udana seria powieści detektywistycznych, która mimo upływu lat cieszy się ogromną sympatią i która wciąż zyskuje nowych fanów. Zdecydowanie polecam ;)Brak komentarzy: