środa, 17 lutego 2016

"Pan Samochodzik i niesamowity dwór" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Literatura

Oprawa: twarda

Format: 145 x 205 mm

Liczba stron: 196

Rok wydania: 2015

Cena: 24,90 zł


Przygody Pana Samochodzika nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać. Za każdym razem gdy sięgam po którykolwiek z tytułów już po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiem, że przede mną kolejna fantastyczna detektywistyczna historia. I jak tu poprzestać tylko na jednej części z serii...?

"Pan Samochodzik i niesamowity dwór" to lektura, której akcja rozgrywa się w starym dworze w Janówce. Niedawno zmarł jego właściciel, a cały majątek przejęło państwo. Pan Tomasz zostaje wysłany do dworu gdyż władze Departamentu Muzeów i Ochrony Zabytków planują w tym miejscu otworzyć muzeum. Jako historyk sztuki musi zinwentaryzować cały majątek. Do pomocy dostaje dwóch młodych absolwentów historii sztuki: panią Barbarę Wierzchoń i pana Bigosa. Jak się jednak okazuje na miejscu, ów dworek skrywa jakąś tajemnicę a w dodatku już pierwszej nocy z biblioteko dochodzą dziwne odgłosy, czyżby to duchy... Czy Pan Samochodzik da wiarę zjawiskom nadprzyrodzonym jakie mają miejsce w starym dworze? Czy odkryje jego tajemnicę i pozna historię niesamowitej budowli oraz jej wcześniejszych mieszkańców?

Na całą publikację składa się 12 rozdziałów do których doliczyć trzeba jeszcze zakończenie. Jej główny bohater jest jednocześnie narratorem książki i ten fakt sprawia, że cała ta sensacyjna historia, którą opowiada staje się jeszcze bardziej niezwykła i wciągająca. W końcu razem z Panem Samochodzikiem czytelnik może prowadzić śledztwo, może spekulować próbując rozwikłać zagadkę i przyjemnie spędzić czas przy lekturze. Interesująca jest fabuła książki, ciekawi są też jej różnorodni bohaterowie, jak dla przykładu zapadający w letarg, luźno podchodzący do życia Bigos czy panna Wierzchoń, zawsze poważna, niezwykle inteligentna i zdyscyplinowana. Oprócz zastanawiania się nad rozwiązaniem zagadki tajemniczych zjaw pojawiających się nocą we dworze i myszkujących w czasie nieobecności Pana Samochodzika i jego pracowników, można się więc odrobinę pośmiać a przy okazji poznać wiele ciekawostek historycznych. Dużo jest bowiem w książce informacji o wolnomularzach czyli masonach, którzy z tą historią mają wiele wspólnego. Oczywiście ważną rolę w całej tej tajemniczej opowieści odegrał niepozornie prezentujący się, często wyśmiewany i niedoceniany, wehikuł pana Tomasza, któremu ów bohater zawdzięcza swoje przezwisko.

Książkę bardzo fajnie się czytało i jak zauważyłam wciągnęła też moje dzieci. Na pewno sięgniemy po kolejne tytuły. Tekst jest zrozumiały a przy okazji bogaty w ciekawostki historyczne, które autor przemycił w naprawdę przystępny sposób. Lektura ma więc liczne walory edukacyjne. Poza tym warta pochwały jest też świetnie oddająca zawartość, tajemnicza i odrobinę mroczna oprawa, która pobudza wyobraźnię czytelnika i naprawdę zachęca do zajrzenia w swe wnętrze. Jak się okazało również po latach nie zawiodłam się na Panu Samochodziku i polecam tę wspaniałą powieść każdemu młodemu czytelnikowi lubiącemu zagadki, dreszczyk emocji i wciągające przygody. Jest to moim zdaniem jedna z lepszych książek z serii.


Zbigniew Nienacki - to kryjący się pod pseudonimem polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994). Największą sławę przyniosła mu seria powieści napisana dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.


Brak komentarzy: