poniedziałek, 15 lutego 2016

"Najpiękniejsze miejsca w Polsce"

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: miękka

Format: 165 x 240 mm

Liczba stron: 512

Rok wydania: 2007

Cena: 36,92 zł
Polska to zdecydowanie piękny kraj pełen różnorodnych atrakcji turystycznych, wspaniałych krajobrazów i zabytków. Każdy kto kocha podróże może śmiało realizować tu swoje zamiłowanie gdyż różnorodne atrakcje rozsiane są od Bałtyku aż po szczyty Tatr. A, że i moja rodzina uwielbia podróżować, poznawać nowe miejsca, ich historię, podziwiać uroki krajobrazu, gdy pogoda staje się odrobinę łaskawsza, wyruszamy w dalsze bądź bliższe naszemu miejscu zamieszkania, tereny polski. W zimie natomiast planujemy wycieczki, zastanawiając się gdzie wyruszymy w nadchodzącym roku. Wszelakie książki o tematyce podróżniczej, przewodniki turystyczne są więc jak najbardziej mile widziane w tym czasie. Ostatnio dużo czasu spędzamy przy publikacji pt. "Najpiękniejsze miejsca w Polsce" i przyznam, że troszkę się przy tym rozmarzyliśmy ;)

Publikacja podzielona jest na 6 rozdziałów odpowiadających określonym obszarom Polski: Pomorze; Warmia, Mazury, Suwalszczyzna; Wielkopolska i Kujawy; Mazowsze i Podlasie; Śląsk; Małopolska. Każdorazowo zaprezentowano w nich najciekawsze zakątki z ich dokładną lokalizacją na mapie, rysem historycznym jeśli mamy do czynienia z zabytkami architektury, walorami przyrodniczymi gdy natomiast w grę wchodzi piękno krajobrazu. Wspomniane atrakcje wzbogacone są również o dużą kolorową fotografię prezentującą obecny wygląd danego miejsca. W sumie w publikacji znajdziemy aż 250 najciekawszych zakątków Polski przyciągających najwięcej turystów. Są wśród nich wspaniałe zamki, kościoły, pałace, muzea, grody, parki i zachwycające cuda natury jak jaskinie, skały, urwiska, wodospady czy góry.

Przewodnik jest według mnie bardzo interesująco wydany. Układ jest przystępny, jedna rozkładówka przybliża zawsze tylko jedno ciekawe miejsce. Dobrym pomysłem jest też zaznaczenie na mapie miejsca gdzie znajduje się dany zakątek. Czego jednak mi brakowało? Otóż, skoro jest to lektura dla dorosłego odbiorcy, czcionka nie musi być aż tak duża. Oszczędzając więc miejsce autorzy mogliby podać więcej informacji odnośnie aktualnego stanu zabytków, bliżej nakreślić turystom to czego mogą spodziewać się odwiedzając dane miejsce. Obecnie wymienili oni bowiem tylko kilka najważniejszych atrakcji skupiając się w większej mierze na historii obiektu. Poza tym podział mógłby być bardziej szczegółowy. Rozdziały byłyby krótsze ale szukając jednodniowej wycieczki moglibyśmy zawęzić obszar poszukiwań atrakcji turystycznych. Na koniec przyczepię się jeszcze do miękkiej okładki. Wiem, że pasjonaci podróży, do których osobiście należę, posiadając taką lekturę będą po nią sięgać regularnie co może sfatygować jej oprawę. Mimo jednak tych kilku mankamentów książka wydaje mi się bardzo atrakcyjna. Dzięki niej dowiedziałam się o istnieniu kilku naprawdę ciekawych miejsc, które zapewne będę chciała odwiedzić wraz z rodziną. Poznałam też interesujące ciekawostki odnoszące się do historii Polski i mogłam zobaczyć na fotografii każdy z opisanych w niej zakątków.

Myślę więc, że warto, szczególnie gdy planujemy jakieś wyjazdy i chcielibyśmy poznać piękno naszego kraju, zaopatrzyć się w taką właśnie publikację. Zachęcam tym samym do lektury oraz zwiedzania wspaniałych polskich zakątków, naszego narodowego dziedzictwa i niezwykłych cudów polskiej natury.


Brak komentarzy: