wtorek, 9 lutego 2016

"Maja w ogrodzie" Maja Popielarska

Wydawnictwo: Zwierciadło

Oprawa: twarda

Format: 165 x 220 mm

Liczba stron: 400

Rok wydania: 2015

Cena: 49,90 złOd kilku lat nieustannie śledzę program TV "Maja w ogrodzie". Nie mogłam się więc oprzeć pokusie sięgnięcia po książkę o tym samym tytule. Wszak dobrego nigdy dość a o ogrodach, ich pielęgnacji, utrzymaniu i roślinach ozdobnych mogłabym słuchać/czytać bez końca. Autorką w obu przypadkach jest oczywiście Maja Popielarska, prezenterka telewizyjna, architekt krajobrazu, mająca w swym dorobku literackim kilka interesujących poradników poświęconych pielęgnacji i projektowaniu ogrodów.

Publikacja jest naprawdę obszerna co już na starcie bardzo cieszy. Podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich, czyli Wiosna/Lato, poświęcona jest pracom w ogrodzie w okresie wiosny i lata. Znajdziemy tu cenne informacje odnoszące się do zasad zakładania i pielęgnacji ogrodu oraz samodzielnego rozmnażania roślin i przygotowania dla nich odpowiedniego miejsca. Dowiemy się jak pielęgnować nasze nasady i jak właściwie dobierać odpowiednie gatunki tak aby spełniły one nasze oczekiwania i cieszyły oko. W większości są to porady odnoszące się do ogrodów ozdobnych, pełnych kwiatów i krzewów, ale znalazłam też sporo informacji na temat ogródków warzywnych, które również dają mnóstwo satysfakcji. Autorka w kilku słowach wspomina też o mniej popularnych gatunkach krzewów owocowych, którymi naprawdę warto się zainteresować.

Moim marzeniem zawsze było oczko wodne, na temat którego również znalazłam tu ciekawe wskazówki. Autorka pokazała jak zbudować je od podstaw, jak i czym obsadzić, jak utrzymać wodę w czystości i walczyć z uciążliwymi glonami. Opowiada także o rybkach, które poza tym, że pięknie prezentują się w oczku, żywią się larwami komarów skutecznie usuwając je z naszej małej oazy. Ta część lektury poświęcona jest także zwierzętom w ogrodzie, które odgrywają w nim bardzo ważną rolę. Miło jest przecież poobserwować jak żyją tuż obok nas. Ostatnim tematem poruszanym w tym rozdziale są różnorodne szkodniki i choroby dosięgające roślin ogrodowych i burzące nasz spokój. Autorka na szczęście zna kilka patentów na radzenie sobie również z takimi problemami.

Część druga poradnika nosi tytuł Jesień/Zima i jest nico krótsza od pierwszej. Autorka pokazuje w tym miejscu czytelnikowi jakie są uroki jesiennego ogrodu, który również o tej porze roku może być niezwykle kolorowy. Radzi jakie prace należy wykonać gdy zakończy się wegetacja roślin i podpowiada jak zabezpieczyć je przed zimą. Zachęca również do budowania budek lęgowych i w miarę możliwości umieszczania ich na terenie ogrodu. Pokazuje też jak zbudować piękne karmniki aby dokarmiać ptaki zimą, wskazując również co powinno się w nich znaleźć. Warto pamiętać też o innych małych gościach, bo może upodobały sobie nasz ogród np. jeże, dla których sterta gałęzi i liści może stanowić zimowe legowisko. Ważne też by nie sprzątać ogrodu z każdego opadniętego listka, o czym zdarza mi się często zapominać. Ich niewielka ilość może być schronieniem dla pożytecznych owadów jak biedronki, złotooki czy chrząszcze.

Publikacja poza dużą ilością tekstu jest również bogata w kolorowe fotografie co jest szczególnie ważne przy tego typu poradnikach. Dzięki temu znajdziemy w niej masę inspiracji do aranżacji ogrodu oraz przyjrzymy się ciekawym gatunków roślin ozdobnych. Dla mnie informacje jakie w niej znalazłam są niezwykle cenne i pouczające. Książka stworzona jest bowiem z myślą o mniej doświadczonych pasjonatach ogrodów, którzy podobnie jak ja kochają swoje ogrody i pracę w nich jednak nie posiadają żadnej fachowej wiedzy w tej dziedzinie. W rękach osób, które zajmują się tym zawodowo, lektura może okazać się mniej atrakcyjna. Podoba mi się sposób w jaki swoją wiedzę autorka przekazuje czytelnikowi. Robi to niezwykle przystępnie i ciekawie i widać, że to o czym pisze naprawdę kocha.

Jeżeli więc szukacie interesującej publikacji, która ma pomóc w stworzeniu wokół domu małej  dającej wytchnienie i sprawiającej przyjemność oazy, a nie wiecie od czego zacząć swoją pracę myślę, że ta książka jest właśnie dla was. Sprawdzi się też gdy zaplanujecie unowocześnić swój ogród, zechcecie dodać mu charakteru ale i wówczas gdy po prostu praca w ogrodzie sprawia wam przyjemność i lubicie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Ja zaczerpnęłam z tej książki wiele pomysłów, zrobiłam nawet listę roślin za którymi muszę się koniecznie rozejrzeć. Dzięki solidnemu wydaniu i twardej oprawie lektura posłuży mi przez długie lata. Polecam…
Brak komentarzy: