czwartek, 18 lutego 2016

Idzie wiosna...

Wiosna już tuż tuż. Zaglądając do ogródka wypatrzyłam piękne kępy przebiśniegów a kierując wzrok w stronę lasu, na łące, od kilku dni goszczą żurawie, które chyba podobnie jak ja nie mogą doczekać się wiosny. Czy wasze maluchy wiedzą jak zmienia się świat o tej porze roku? Jeśli jeszcze nie do końca zdają sobie z tego sprawę pięknym i mądrym prezentem będzie z pewnością jedna z prezentowanych dziś książeczek.

"GŁOS PRZYRODY WIOSNA"


Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2011

Cena: 15,99 zł


"Głos przyrody. Wiosna" to książka autorstwa Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej, która w przystępny sposób przybliża dzieciom wiedzę odnoszącą się do zjawisk zachodzących w Polsce w okresie wiosny. Podzielona została na trzy części: przedwiośnie, pierwiośnie oraz pełnia wiosny, które razem trwają oczywiście od marca do czerwca. Każdą z nich rozpoczyna krótki wiersz Leopolda Staffa. W każdej znaleźć można ciekawe informacje o roślinach i zwierzętach, o tym co i kiedy budzi się do życia, jakie ptaki wracają do nas z ciepłych krajów, jakie zwierzęta wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i legowisk. Jest tu również miejsce dla małych majsterkowiczów, którzy znajdą w książce pomysły na wykonanie półek dla jaskółek, półotwartych skrzynek dla innych gatunków ptaków czy pojnika dla ptaków. Wszystkie te wiadomości urozmaicają liczne opowiadania, zagadki, kolorowe ilustracje i fotografie.

Publikacja mimo iż tak niepozorna jest prawdziwą encyklopedią wiosny a co najważniejsze charakteryzuje wszystkie zjawiska przyrodnicze mające miejsce właśnie w naszym kraju. Myślę, że adresowana jest nie tylko do młodszych ale szczególnie do tych starszych, uczęszczających już do szkoły dzieci, gdyż informacji jest w niej ogrom i mimo dziecięcej szaty graficznej są bardzo obszerne i fachowe. Dzieci poznają dzięki niej wiele gatunków zwierząt i roślin, które są tu pokrótce opisane. Układ lektury jest luźny, na pewno na jej kartach nie ma miejsca na monotonię a wręcz przeciwnie, jest ciekawie, kolorowo i konkretnie. Z lektury bardzo przyjemnie się korzysta. Bardzo polubiły ją też moje dzieci i chętnie do niej zaglądają. Zdecydowanie polecamy ;)
~ ~ ~ ~ * * * ~ ~ ~ ~


"KSIĘGA WIOSNY"


Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 205 x 285 mm

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2011

Cena: 9,59 zł


"Księga wiosny" Aleksandry Michałowskiej to dużych rozmiarów publikacja adresowana do młodszych kilkuletnich dzieci. Autorka podzieliła w niej wiosnę na trzy okresy: przedwiośnie, wiosna, późna wiosna. Układ lektury jest bardzo prosty. Na co drugiej rozkładówce znajdują się kolorowe ilustracje przybliżające czytelnikom polskie tradycje i zjawiska przyrodnicze zachodzące wiosną czyli topienie marzanny, ogród wiejski, las z jego mieszkańcami, łąkę pełną ptaków, wiosenne porządki wokół domu, rodzinne malowanie pisanek, Wielkanoc przy stole oraz śmngus-dyngus. Pomiędzy nimi znajdują się informacje opisujące pokrótce każdą z ilustracji a także pomysły na ciekawe zabawy plastyczne i zgadywanki dla dzieci.

Lektura mimo iż tak duża bardzo pobieżnie nakreśla temat wiosny polskiej w sam raz właśnie dla młodszych, kilkuletnich dzieci. Maluchy wiele dowiedzą się obserwując duże kolorowe ilustracje prezentujące piękno przyrody budzącej się wiosną do życia. Mnie osobiście zachwyciły. Układ i tekst są również bardzo przystępne. Myślę, że każdy mały obserwator przyrody polubi tę lekturę tak jak zrobiły moje maluchy. Oczywiście polecamy ;)


Brak komentarzy: