poniedziałek, 22 lutego 2016

"Aladyn"

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 165 x 215 mm

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2016

Cena: 7,99 zł
Baśnie tysiąca i jednej nocy to zbiór kilku historii, które według legendy świeżo poślubiona żona sułtana, Szeherezada opowiedziała niegdyś sułtanowi. Ów monarcha brał za żonę każdego dnia inną kobietę by już nazajutrz pozbawić ją życia. W ten sposób w owych czasach zginęło więc mnóstwo młodych kobiet. Szeherezada postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i sama przybyła pewnego dnia do pałacu by sułtan mógł ją poślubić. Wieczorem  zagadując małżonka opowiedziała mu pierwszą ze swych baśni. Sułtanowi tak bardzo spodobały się opowieści dziewczyny, że zgodził się wstrzymać z egzekucją jeszcze przez jeden dzień by kolejnego wieczoru znów wysłuchać historii Szeherezady. Jak głosi legenda działo się tak przez następne 1001 nocy.

Legendy znajdujące się w zbiorze Baśni tysiąca i jednej nocy powstały kilkaset lat temu, jednak prawdziwa data ich powstania nie jest znana. Niestety nie wiadomo też kto jest autorem owych baśni, nie wiadomo nawet dokładnie z jakiego kraju pochodzą. Snute przez wędrownych bajarzy w końcu doczekały się spisania. Mimo, że historie te są niewątpliwie wiekowe, po dziś dzień bardzo chętnie powracają do nich nie tylko najmłodsi. Do popularniejszych należy z pewnością opowieść pt. "Aladyn", historia syna ubogiej krawcowej, który dzięki pomocy Dżina spełnia swoje najskrytsze marzenia...

Aladyn jest ciekawym świata młodym chłopcem. Zamiast pracować całe dnie spędza na przechadzkach po mieście, podczas których towarzyszy mu małpka Abu. Pewnego razu na swej drodze spotyka czarnoksiężnika, który w zamian za bogactwa prosi go o wyświadczenie przysługi. Aladyn ma wejść do jaskini i przynieść z niej magiczną lampę. Chłopak zgada się gdyż w owej jaskini czekają na niego również klejnoty, którymi do woli będzie mógł wypchać swoje kieszenie. Niestety Aladynowi nie udaje się wydostać z jaskini, wyjście zamyka się i zostaje w niej uwięziony. Wówczas przypomina sobie o lampie o którą prosił go czarnoksiężnik i pociera jej ścianę aby przyjrzeć się bliżej przedmiotowi. Wówczas przed jego oczami pojawia się potężny Dżin, który jest gotów spełnić każde życzenie młodzieńca. Aladyn wraca do domu. Gdy przypadkiem spotyka księżniczkę Dżasminę zakochuje się w niej bez pamięci. Postanawia poślubić dziewczynę i prosi Dżina o pomoc...

Moje dzieci były wręcz oczarowane lekturą. Opowieść jest pełna magii, niezwykłych zjawisk i bohaterów. Historia jest pouczająca i niebywale absorbująca. Na jej kartach toczy się wartka akcja, nie ma natomiast miejsca na zbyteczne i nudne dla maluchów opisy. Perypetie bohaterów zawsze dobrze się kończą. Zwyciężają oczywiście ci szlachetni i prawi, niegodziwca, w tym przypadku okrutny i chciwy czarnoksiężnik, kończy marnie. Wszystko jest więc tak jak być powinno.

Lektura przepełniona jest pięknymi wielobarwnymi ilustracjami autorstwa popularnej włoskiej rysowniczki Franceski Rossi. Zdecydowanie jest to pozycja godna uwagi. Prosty tekst umożliwi odkrywanie jej młodszym czytelnikom. Historię Aladyna i potężnego Dżina zaklętego w lampie zna niemal każde dziecko na świecie. Niewątpliwie ma ona w sobie coś magicznego. Polecam.Brak komentarzy: