środa, 13 stycznia 2016

"Zosia Samosia i inne wierszyki" Julian Tuwim

Wydawnictwo: Czytelnik

Oprawa: miękka
Format: 175 x 245 mm
Liczba stron: 40
Rok wydania: 2014
Seria: Z klasyki Czytelnika

Cena: 21 złWiersze Juliana Tuwima (1894 – 1953), poleskiego pisarza i poety, należą oczywiście do kanonu polskiej literatury i stanowią dziś klasykę poezji dziecięcej. Nic więc dziwnego, że kochają je zarówno dzieci jak i dorośli, którzy tak jak ja z sentymentem wracają do ulubionych tytułów. Na rynku pojawiają się również niezliczone publikacje kryjące na swych kartach poezję tego znakomitego autora. Ja dziś opowiem o wyjątkowym z nich a nawet można by śmiało powiedzieć  jedynym w swym rodzaju, o książce pt. "Zosia Samosia i inne wierszyki".

Publikacja, mimo iż pachnie nowością, wizualnie przypomina książkę z babcinej biblioteczki, i po części tak właśnie jest. Jest ona bowiem wzorowana na edycji z 1951 roku. Wydanie już samą swoją oprawą prezentuje się bardzo wyjątkowo. W środku jest natomiast równie interesujące i niezwykłe. Pożółkłe strony, ilustracje sprzed lat, które swoją drogą stworzyła Anna Gosławska-Lipińska (Ha-Ga). Patrząc na tę książkę czuję jakby zatrzymał się czas i jest to naprawdę niezwykłe doświadczenie. Cały zbiorek różni się więc znacząco od tych współczesnych, ma niepowtarzalny klimat i niesamowity charakter. Jest po prostu niezwykły. Na jego kartach na najmłodszych czytelników czeka 9 najsłynniejszych utworów Tuwima: tytułowa Zosia Samosia, Warzywa, Ptasie plotki, List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie, O panu Tralalińskim, Spóźniony słowik, Rycerz Krzykalski, Okulary oraz Rzeczka.

Sympatyczne rymowanki Juliana Tuwima łatwo wpadają w ucho i przemawiają do wyobraźni najmłodszych. Książka z poezją tego znakomitego autora z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce każdego polskiego domu, a takie wydanie stanie się wręcz automatyczne jej perełką. Dzieciom na pewno spodobają się rytmiczne i pełne energii wiersze poety, a gdy podrosną będą one idealnym narzędziem do nauki czytania, do czego zachęca w książce chociażby sporych rozmiarów czcionka. Prezentowany zbiór jest moim zdaniem idealnym pomysłem na wartościowy prezent, który ucieszy jednocześnie dziecko jak i jego rodzica. Książka zachwyciła całą moją rodzinę, dlatego polecam wszystkim tę wspaniałą i jedyną w swym rodzaju lekturę.

Brak komentarzy: