wtorek, 19 stycznia 2016

"Za górami, za lasami. 100 najpiękniejszych bajek świata"

Wydawnictwo: Papilon

Oprawa: zintegrowana

Format: 170 x 220 mm

Liczba stron: 540

Rok wydania: 2015

Cena: 29,52 zł"Za górami, za lasami. 100 najpiękniejszych bajek świata" to bardzo obszerna i fantastyczna publikacja skierowana do najmłodszych dzieci. Maluchy znajdą w niej całe mnóstwo, bo aż 100 różnorodnych baśni ludowych pochodzących z wielu zakątków Europy, między innymi także z Polski. Są tu popularne baśnie Hansa Christiana Andersena, Johna Jacobsa, Charlesa Perraulta, Ezopa, braci Grimm, są przepiękne baśnie rosyjskie, legendy polskie i mniej znane podania z innych zakątków Europy. Każda z tych klasycznych bajek jest wciągającą opowieścią o walce dobra ze złem i ostatecznym triumfie sprawiedliwości. Dzięki lekturze dzieci dowiedzą się np. dlaczego morze jest słone, dlaczego warto być uczciwym i wytrwałym, dlaczego należy szanować innych i nie wolno znęcać się nad zwierzętami … a jest to zaledwie maleńka część tego co kryją karty prezentowanej lektury.

Warta uwagi jest z pewnością cała książka. Niemniej jednak kilka tytułów szczególnie zwróciło moją uwagę. Bardzo spodobała mi się baśń o Rybie i pierścieniu, w której to pewien baron a zarazem potężny czarodziej w swej wizji przepowiada synowi iż poślubi on prostą dziewczynę. Kilkukrotnie próbuje zmienić losy dziewczyny jednak w rezultacie on sam, choć nieświadomie, popycha ją w ręce swojego syna. Jak się okazuje nawet tak potężny czarnoksiężnik nie jest w stanie stanąć na drodze przeznaczeniu …

Ciekawa wydała mi się też baśń o chłopcu zamienionym w wilka, pełna ludowych wierzeń i zabobonów czy rosyjska baśń o biedzie, która okazała się okrutnie dokuczliwa dla rodziny pracowitego Mikołaja.

Cały zbiór zobrazowany jest licznymi wielobarwnymi ilustracji kilku różnych autorów, dlatego jest niewątpliwie atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Historie nie są zbyt długie, kilkuminutowe,w sam raz do czytania przed snem. Każda z nich dobrze się kończy a przy okazji zawiera jakiś moralny przekaz dla najmłodszych. Wszystkie baśnie kryją w sobie bowiem jakieś wartościowe przesłanie, uczą dzieci odpowiednich zachowań, zasad moralnych i etycznych.

Historie, które znalazłam w tej lekturze po części były już znane moim maluchom ale znaleźliśmy w niej również zupełnie nieznane nam tytuły, które poznawaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Cały zbiór bardzo nam się spodobał i na pewno sięgniemy po niego jeszcze nie raz, tym bardziej, że urzekł mnie piękny język przekładu. Tekst czyta się naprawdę przyjemnie, jest ciekawy, wciągający dlatego na pewno nie znudzi dziecka, rozbudzi natomiast wyobraźnię, skłoni do rozmowy i przemyśleń.

Książka jest z pewnością bardzo interesująca i dlatego polecam ją życząc maluszkom satysfakcji z lektury oraz baśniowych snów po jej przeczytaniu ;)Brak komentarzy: