poniedziałek, 18 stycznia 2016

"Podróże z TAAAKĄ RYBĄ" Jerzy Biedrzycki

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: twarda

Format: 240 x 165 mm

Liczba stron: 128

Rok wydania: 2015

Cena: 25,82 zł


Miłośnicy wędkarstwa z pewnością kojarzą program telewizyjny "Taaaka ryba" emitowany już od dwudziestu lat i  prowadzony przez Jerzego Biedrzyckiego. Zrealizowanych zostało już naprawdę wiele odcinków w trakcie których gospodarz zabierał nas w podróże w najdalsze zakątki świata. Niezliczone wyprawy z wędką w roli głównej i kamerą dzięki której mogliśmy je śledzić, przyciągały przed ekrany TV każdego kto interesuje się wędkarstwem i ta właśnie pasja nie jest mu obca. Jerzy Biedrzycki długo zbierał się do napisania książki aż w końcu przy okazji 20-tej rocznicy emisji programu postanowił swoje plany wcielić w życie. Niestety gdy już książka ukazała się na rynku autor nieoczekiwanie zmarł pozostawiając nam wędkarzom, entuzjastom programu, swoje doświadczenie, przygody i porady spisane właśnie na kartach tejże lektury...

Sięgając po książkę zastanawiałam się co właściwie w niej znajdę, wywody na temat wędkarstwa, techniki połowu, polecane łowiska popularne wśród wędkarzy na całym świecie, relacje z podróży, wspomnienia... Tak naprawdę jest tam to wszystko ale przede wszystkim daje się wyczuć pasję i wielką miłość autora do tego co robił i co było całym jego życiem.

Na początku lektury dowiadujemy się kilku faktów z samego dzieciństwa Biedrzyckiego, który już w wieku sześciu lat zaczyna interesować się wędkarstwem. Nie było w jego rodzinie żadnych wędkarskich tradycji przekazywanych najczęściej z ojca na syna. Sam uczył się wszystkiego od podstaw, kompletował zestaw, zdobywał cenne doświadczenie. Poznajemy również w tym miejscu kilka tajników odnoszących się do realizacji programu a w dalszej części lektury wyruszamy wraz z autorem książki w kilka wyjątkowych miejsc między innymi na łowiska do Szwecji, Kanady, Norwegii, Danii, Ukrainy, Włoch, Egiptu, Irlandii i wiele innych w których kręcono program. Są tu również wspomnienia przyjaciół Biedrzyckiego odnoszące się do jego pasji, a wszystko to wzbogacone zdjęciami upamiętniającymi każdą z opisanych wypraw. W publikacji znalazłam też kilka interesujących przepisów na potrawy z ryb oraz ciekawostek i patentów na udany połów.

Książka zrobiła na mnie ogólnie dobre wrażenie. Oczekiwałam co prawda jeszcze więcej wskazówek autora, więcej teorii dla mniej doświadczonych wędkarzy ale i tak jest to warta uwagi pozycja. Myślę, że warto zajrzeć do lektury a już na pewno nie muszę zachęcać do tego licznych entuzjastów programu "Taaaka ryba" bo to w końcu z myślą o nich autor ją napisał.
Brak komentarzy: