sobota, 23 stycznia 2016

"Pan Samochodzik i Niewidzialni" Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 197 x 130 mm

Liczba stron: 376

Rok wydania: 2014

Cena: 19,99 zł
"Pan Samochodzik" zdecydowanie spodobał się moim dzieciom dlatego chętnie zasiadły do kolejnej lektury jego detektywistycznych przygód. Nasz wybór, podobnie jak poprzednio, był zupełnie przypadkowy, ale i tym razem liczyliśmy na dużą dawkę emocji oraz skomplikowanych zagadek, które razem z panem Tomaszem staraliśmy się w trakcie czytania rozwikłać.

"Pan Samochodzik i Niewidzialni" to dziesiąta część z serii, której akcja toczy się w latach siedemdziesiątych na terenie Niemiec oraz Polski. Do Ministerstwa Kultury i Sztuki przychodzi niezwykły list. Otóż pewna wiekowa już kobieta informuje w nim, iż podczas wojny wraz z ojcem ukryła cenny skarb w postaci rękopisów, listów i pamiątek sławnych ludzi oraz najróżniejszych starodruków. Zbiory te, jak wynika z listu, znajdują się gdzieś na Mazurach gdzie Pan Samochodzik czyli kierownik Samodzielnego Referatu do Zadań Specjalnych wyrusza wraz z nowo zatrudnioną pracownicą Moniką. Niestety kontakt z autorką listu urywa się a skarbem interesuje się coraz więcej ludzi, między innymi nie lubiany przez pana Tomasza, historyk sztuki handlujący obecnie, nie do końca legalnie, cennymi antykami, Waldemar Batura. Pan Samochodzik wraz ze swoim przełożonym wyrusza do Niemiec by tam u źródła zasięgnąć informacji. Nie jest to jednak takie proste. Autorka listu już nie żyje, jej wnuk nie jest skory do współpracy a skarbem interesuje się działający na skalę międzynarodową gang Niewidzialnych. Stawka jest wysoka więc nikt nie zamierza tak łatwo odpuszczać. Trudno też jednoznacznie wskazać kto jest wrogiem działającym dla szajki przestępców a kto godnym zaufania przyjacielem...

Akcja powieści jest dynamiczna, właściwie już od samego początku dużo się dzieje. Perypetie głównego bohatera są natomiast wciągające, czasem niebezpieczne innym razem zabawne, na pewno o nudzie nie może być mowy. Zważając na fakt iż poszukiwany przez Pana Samochodzika skarb ukryty jest gdzieś na Mazurach czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie historii tego regionu Polski gdyż autor umiejętnie wplatał je w tekst. Zagadka ukrytego przez Niemców skarbu rozpala w czytelniku wyobraźnię. Ten temat rzeczywiście przyciąga, i to po dziś dzień, zachęcając do podjęcia prób rozwikłania tajemnicy wraz z sympatycznym detektywem panem Tomaszem. Ten z kolei jest przy okazji narratorem powieści co wydaje się jeszcze bardziej zachęcać do tych prób.

Uwagę w wypadku tego właśnie wydania przyciąga tajemniczo prezentująca się oprawa książki sugerująca skrywaną w jej wnętrzu tajemnicę. Jeśli więc lubicie Pana Samochodzika lub jeżeli jeszcze go nie znacie a sympatyzujecie w powieściach detektywistycznych gorąco polecam Wam tę właśnie lekturę ;)


Zbigniew Nienacki - to kryjący się pod pseudonimem polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994). Największą sławę przyniosła mu seria powieści napisana dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.Brak komentarzy: