piątek, 29 stycznia 2016

"Monster High. Przyjaciółki na zabój" Gitty Daneshvari

Wydawnictwo: Bukowy Las

Oprawa: miękka

Format: 140 x 205 mm

Liczba stron: 288

Rok wydania: 2012

Seria: Monster High

Cena na swiatksiazki : 4,99 zł


Książki z serii Monster High cieszą się nieustannie ogromną sympatią mojej córki. Tym razem chciałabym opowiedzieć więc o publikacji od której wszystko się zaczęło tj. o książce pt. "Monster High. Przyjaciółki na zabój". Jest to pierwszy tom z serii autorstwa młodej amerykańskiej pisarki Gitty Daneshvari. Sięgając po tę właśnie lekturę czytelnik ma okazje bliżej poznać każdą z głównych bohaterek, przyjrzeć się szkole i panującym w niej zasadom. Właściwie to wprowadzenie w realia Monster High zajmuje niemal połowę książki. Dopiero w drugiej części zaczyna się coś dziać, pojawia się jakaś intryga i akcja staje się bardziej dynamiczna.

W szkole potworów w Salem rozpoczyna się inauguracja roku szkolnego. Naukę w straszyceum Monster High rozpoczynają między innymi trzy potworzyce Rochelle Goyle, Venus McFlytrap i Robecca Stam. Dziewczyny zostają przydzielone do jednego pokoju i bardzo szybko się zaprzyjaźniają. Do szkoły przybywa też nowa nauczycielka - profesor Smoczego Szeptactwa, panna Sylphia Flapper. Towarzyszą jej również obrzydliwe trolle, które przez cały rok szkolny będą patrolować korytarze budynku i pilnować porządku. Nowa nauczycielka wzbudza ogólny podziw jednak jej osoba niepokoi trzy przyjaciółki. Jaką tajemnicę skrywa panna Flapper i czy nowe uczennice znajdą w sobie na tyle odwagi aby pokrzyżować jej plany?

Lektura napisana jest przystępnym językiem. Fabuła jest ciekawa a perypetie bohaterek nierzadko zaskakują, są też zabawne, opowiedziane na luzie i adekwatnie do oczekiwań dzieci/młodzieży. Całość naprawdę wciąga i to już od pierwszej strony. Co równie fajne nie można do końca przewidzieć co się wydarzy, jak zakończy się tajemnicza przygoda straszyciółek. Autorka wprowadza czytelnika w zupełnie inny, abstrakcyjny świat, w którym jednak nietrudno dopatrzyć się elementów wspólnych z tym rzeczywistym. Podobne są postawy, dążenia i pragnienia potworów a ta ich inność ogromnie fascynuje i przyciąga do książki jak magnes.

Prezentowana książka to lekka i przyjemna lektura w sam raz na długie wieczory. Podzielona jest na 17 rozdziałów. Na jej stronach co jakiś czas goszczą czarno-białe ilustracje, które uprzyjemniają czytanie i są strasznie fajne ;) Duża czcionka oraz potęgujące z każdą stroną napięcie sprawiają, że ekspresem docieramy do końca lektury. Muszę przyznać, że przygody przyjaciółek z Monster High mają w sobie to coś. Na pewno są w stanie zainteresować młodego czytelnika skąd zresztą tak liczna rzesza fanek serii. Zachęcam do sięgnięcia po lekturę tym bardziej, że jej okazyjna cena niesamowicie kusi ;)Brak komentarzy: