wtorek, 5 stycznia 2016

"Kamienie na szaniec" Aleksander Kamiński

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Format: 150 x 211 mm

Liczba stron: 256

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Kategoria wiekowa: 12+

Cena z okładki: 34,90 zł

Platon24 : 24,78 złDzisiejsza młodzież jest zupełnie inna niż ta kilkadziesiąt lat temu, ta żyjąca w okresie II Wojny Światowej. W sumie nie można się temu dziwić, żyjemy w zupełnie innych czasach, inne są dziś dążenia, inny styl życia, inne realia. To jednak co łączy nasze pokolenie z tym sprzed kilkudziesięciu lat, a właściwie to co powinno łączyć, to te same niezmieniające się mimo upływu lat wartości, przyjaźń, miłość, honor, odwaga...

"Kamienie na szaniec" to książka harcmistrza Aleksandra Kamińskiego (1903 - 1978), żołnierza Armii Krajowej, pedagoga i pisarza. Jest to historia przybliżająca czytelnikom życie członków ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej. Opowiada o trójce przyjaciół mieszkających w Warszawie, harcerzach: Alku (Maciej Aleksy Dawidowski), Zośce (Tadeusz Zawadzki) i Rudym (Jan Brytan). Są to relacje i przeżycia w pełni autentyczne skupiające się właśnie na tej trójce przyjaciół walczących o wolność naszej ojczyzny. Autor, korzystając z pamiętnika Zośki a także z uwagi na fakt iż żył w ówczesnych czasach, wiernie oddaje faktyczne wydarzenia relacjonując czytelnikowi zmagania młodych ludzi należących do Szarych Szeregów - organizacji powołanej przez Harcerzy ZHP.

Bohaterowie książki niejednokrotnie stają w obliczu niebezpieczeństwa jednak ich odwaga i determinacja w walce z wrogiem nie zna granic. Miłość do ojczyzny sprawia, że są zdolni do wielu bohaterskich czynów. Jako przyjaciele i sprzymierzeńcy współpracują ze sobą i zawsze mogą na siebie liczyć. Takie heroiczne postawy są zdecydowanie godne naśladowania, warte pamięci i ukazywania dzisiejszej młodzieży. Może i żyjemy w innych czasach, w wolnym demokratycznym kraju, jednak tę wolność komuś zawdzięczamy, ktoś poświęcił życie, ktoś poniósł śmierć, dlatego trzeba pamiętać...

Publikacja jest ciekawym egzemplarzem i różni się zdecydowanie od tych dostępnych na rynku. Została wzbogacona o kilkadziesiąt zdjęć z różnych momentów życia głównych bohaterów od ich dzieciństwa aż po ostatnie dni życia. Co równie interesujące tekst jaki znajduje się na kartach lektury został uzupełniony również o niepublikowane wcześniej, objęte pierwotnie cenzurą, fragmenty. Wartym uwagi jest też wprowadzenie do książki autorstwa Barbary Wachowicz, twórczyni słynnej wystawy "Kamyk na szańcu", w którym dowiadujemy się jak doszło chociażby do napisania książki i poznajemy wiele ciekawostek z życia jej bohaterów. Wydanie to zasługuje więc na miano prawdziwej perełki, i cieszę się, że wzbogaciło moją domową biblioteczkę.

Ta typowo patriotyczna historia opisana jest ogólnie przystępnie. Akcja jest ciekawa i toczy się raczej wartko. Czytelnik towarzyszy bohaterom zarówno w chwilach triumfów i sukcesów jak i w tych smutnych wręcz tragicznych. Myślę, że lektura warta jest uwagi i przeczytania przez każdego młodego Polaka. Na pewno z jej kart można wiele dowiedzieć się o historii naszego kraju, poznać losy ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Polecam ;)

Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni Platon24

Brak komentarzy: