poniedziałek, 21 grudnia 2015

Tajemnice dawnych cywilizacji

Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: twarda

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 256

Rok wydania: 2015

Cena: 18 złStarożytne cywilizacje to dla wielu osób, również dzieci, bardo interesujący temat. Aby jednak odkrywać ich tajemnice i pogłębiać zdobyte wiadomości nie koniecznie trzeba udawać się w podróż na drugi koniec świata. Można przecież wygodnie usiąść w fotelu i sięgnąć, jak w naszym przypadku całą rodziną, po ciekawą publikację przybliżającą tenże temat w wyjątkowo pasjonujący sposób.  „Tajemnice dawnych cywilizacji” to książka, która nakreśla ciekawemu historii świata młodemu czytelnikowi jego obraz od momentu pojawienia się na ziemi pierwszych ludzi...

Co znajdziemy zagłębiając się w karty lektury? Mnóstwo faktów, dat, wielkich osobowości, wspaniałych wynalazków, wydarzeń, które bezpowrotnie wpłynęły na losy świata i cywilizacji, które były ich udziałem… Zacznijmy jednak od początku. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Czytelnik przygodę z lekturą rozpoczyna od czasów prehistorycznych gdzie dowiaduje się jak wyglądało pierwsze życie na ziemi, jak człowiek tworzył pierwsze osady, zdobywał pożywienie, jak ewoluował... Dalej przenosimy się do Egiptu. Poznajemy życie jego pierwszych mieszkańców, wielkich władców, ówczesną religię, zdumiewające egipskie budowle, które zachowały się do dziś i wydarzenia, które po dziś dzień nie zostały do końca odkryte... Następne wyruszamy w podróż do starożytnej Grecji gdzie dowiadujemy się jakie były początki tego państwa, jak wyglądało codzienne życie, wierzenia, jak rozkwitała kultura i sztuka grecka oraz narodziła się demokracja. Przeczytamy o wielkich osiągnięciach greków, ich podbojach i odkryciach... Dalej wyruszamy do Rzymu i tu również czeka na nas wiele fascynujących niespodzianek. Przeczytamy o tym co wchodziło w skład cesarstwa rzymskiego, jak wyglądało życie jego ówczesnych mieszkańców, jakie zdumiewające budowle i wynalazki zawdzięczamy właśnie rzymianom, dowiemy się jakie lubili rozrywki i jak doszło do ich upadku... W dalszej części lektury poznamy jeszcze cywilizacje Ameryki takie jak  Majowie, Toltekowie, Aztekowie czy Inkowie. Ciekawy jest również rozdział poświęcony starożytnym barbarzyńcom opowiadający o okrutnych podbojach German, Hunów czy Wikingów. Duże zainteresowanie wzbudza również dział przybliżający dzieje dawnych zamków i rycerzy oraz podróżników i odkrywców, którzy dotarli w każdy zakątek świata jaki dziś znamy.

Każdy, kto choćby troszkę interesuje się historią znajdzie w tej książce coś ciekawego dla siebie. Poszczególnych tematów jest bardzo wiele. Opisane są natomiast ciekawie, choć oczywiście autorzy wybrali tu te najważniejsze i najbardziej warte uwagi informacje. Jest ich jednak wystarczająco aby nakreślić najważniejsze fakty i rozpalić ciekawość dzieci. O wielu wymienionych w lekturze wydarzeniach nie wspomina się bowiem w szkole na lekcjach historii gdyż nie obejmuje ich podstawa programowa. Taka publikacja poszerzy więc horyzonty dzieci, nie zalewając przy tym  i nie zniechęcając do dalszego odkrywania sekretów starożytnej historii.

Każdy temat opisany jest w fascynujący sposób, wzbogacony licznymi ilustracjami, fotografiami, ciekawostkami i mapami. Układ książki i sposób w jaki zaprezentowano informacje bardzo mi się spodobał. Jest czytelnie i przystępnie i to pod każdym względem. Wiadomości jest ogólnie sporo ale są one stopniowane, sensownie posegregowane i wyselekcjonowane dlatego z lektury korzysta się bardzo przyjemnie. Nie ma sensu opowiadania tu po kolei jakie informacje znalazłam w publikacji bo jest tu praktycznie wszystko co warte uwagi, zapamiętania, wszystko co miało wpływ na obecny wizerunek świata.

Warta pochwały jest zdecydowanie okładka książki, która w dużej mierze zachęciła mnie do sięgnięcia właśnie po tę pozycję. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to brak spisu treści na początku bądź końcu książki. Tematy są bowiem spisane tylko tuż przed rozpoczynającym się rozdziałem. Trzeba więc najpierw do niego dotrzeć by dowiedzieć się jakie informacje zawiera. Mimo tego niewielkiego niedopatrzenia publikacja zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Myślę, że moje dzieci nie raz do niej zajrzą w poszukiwaniu ciekawych informacji. Zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę, szczególnie gdy Wasze maluchy pasjonuje historia starożytna ;)
Brak komentarzy: