poniedziałek, 7 grudnia 2015

"DZIELNE MYSZKI" Manfred Ludwig

Wydawca gry planszowej: Egmont

Wiek graczy: 4 - 104 lat

Ilość graczy: 2 - 4

Czas rozgrywki: 20 min.

Data wydania: 26.10.2015

Cena detaliczna: 99,90 zł

Sklep Egmont: 89,91 złZagraj ze mną to seria świetnych gier planszowych dla najmłodszych, w które od niedawna gram z dziećmi codziennie. Dziś opowiem o jednej z nich pt.  
"Dzielne myszki".


W kartonowym pudełku znalazłam następujące
elementy gry:

1 dużą rozkładaną planszę
1 figurkę kota
18 myszy (5 niebieskich, 5 czerwonych, 4 zielone, 4 żółte)
20 serków (po 4 w każdym rozmiarze)
instrukcja gry


Zasady gry są bardzo proste. Dzielne myszki wyruszają ze swej norki na poszukiwanie sera. Niestety czyha na nie kot, który skutecznie utrudnia im te poszukiwania. Na starcie jest o kilka kroków przed nimi. Najbezpieczniej jest jeżeli myszki trzymają się za kotem, gdy go bowiem wyprzedzą ten mógłby je zjeść...

Myszki są odpowiednikami pionków. Gdy gramy w dwie osoby poruszamy się pięcioma gdy graczy jest więcej każdy wybiera sobie cztery myszki w jednym z dostępnych kolorów. Rzucamy kolejno kostką. Na jej ściankach znajdują się kropki: 2, 3, 4, 5 a na dwóch pozostałych po jednej kropce i wizerunek kota. Oznacza to, że zarówno my jak i kot poruszamy się o jedno pole do przodu. Myszki startując muszą okrążyć całą planszę dookoła i wrócić do punktu wyjścia czyli Serowej krainy, która jest jednocześnie metą wyścigu. Po drodze unikają spotkania z kotem oraz odwiedzają małe mysie domki, w których ukryty jest ser. Tam są bezpieczne i kot nie może nic im zrobić jednak gdy spotkają się na jednym polu planszy, pionek myszy odkładany jest do pudełka. Im mniej myszy tym mniejsza szansa na zdobycie kawałków sera.

Gra jest idealna do zagrania w gronie rodzinnym. Zasady są proste i już czterolatek powinien szybko je przyswoić. Grafika gry jest stworzona właśnie z myślą o dzieciach, wygląda bowiem jak wyjęta wprost z pięknej baśni. Graczom w trakcie rozgrywki na pewno nie będzie brakować emocjonujących momentów, będzie też sporo śmiechu ale i główkowania. Oczywiście trudno żeby młodsi gracze grali jakoś strategicznie ale i bez tego gra będzie bardzo satysfakcjonująca. Starsi jednak z pewnością przemyślą każdy swój ruch, ryzykanci będą ryzykować a ci bardziej ostrożni gracze zagrają po swojemu.  Tak naprawdę jest to gra dla każdego i każdemu powinna się spodobać ;)

Elementy gry wykonane są solidnie, wszystkie są drewniane, urzekają estetyką i prostotą. Warto też w tym miejscu pochwalić rozkładaną planszę, znacznie większą od tych tradycyjnych. Pomysł ten ułatwia grę młodszym graczom. Pola, po których poruszają się myszy są duże, mieści się na nich nawet kilka figur. Zdecydowanie warto pokusić się o zakup tej właśnie gry i zasiąść do rozgrywki całą rodziną. Dobra zabawa gwarantowana ;)


Brak komentarzy: