piątek, 4 grudnia 2015

"Dzieci gotują czyli kuchnia pełna przygód" Mariola Jarocka

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: miękka

Format: 185 x 245 mm

Liczba stron: 176

Rok wydania: 2015

Cena: 19,99 zł

Gotowanie z dziećmi to zabawa ale i wyzwanie. Trzeba zastanowić się nad tym co i jak zrobić aby dzieci mogły same, bądź z niewielką pomocą dorosłych, wyczarować w kuchni jakieś smakołyki. Często też gotując dla maluchów, szczególnie tych niejadków, poszukujemy ciekawych i zdrowych inspiracji na dania, które przypadną im w końcu do gustu. Niedawno odkryłam książkę, która w każdym z tych przypadków przychodzi nam z pomocą a mowa oczywiście o publikacji "Dzieci gotują  czyli kuchnia pełna przygód".

Karty książki są bardzo kolorowe podobnie jak dania widniejące na dużych fotografiach na każdej rozkładówce. Publikacja podzielona została na cztery części: Coś dla początkujących, Szybkie i sycące przekąski na duży głód, Kuchnia polska na co dzień i od święta oraz Kuchnia naszych sąsiadów i  z dalekich stron. W świat tych wszystkich niesamowitych przepisów wprowadza najmłodszych kuchenny skrzat Obieżyświat. Korzystając z lektury maluchy przyrządzą zdrowe sałatki, pyszne koktajle, świąteczne pierniczki, sycący makaron z serem, wielkanocną babkę, pożywny gulasz, domową nutellę i wiele innych uwielbianych przez dzieci smakołyków na każdą porę dnia i okazję.

Przy każdym z przepisów znajduje się krótka informacja o danej potrawie, czyli wzmianka o tym co warto wiedzieć o niej oraz składnikach potrzebnych do jej przyrządzenia. Jest tu też oczywiście lista składników potrzebnych do realizacji przepisu i równie ważny, przystępnie napisany sposób wykonania.

Przepisy są bardzo kolorowe i to jest to co pierwsze rzuciło mi się w oczy. W ogóle cała książka jest bardzo kolorowa co naprawdę zachęca dzieci do gotowania. Moje dziewczyny wspólnie ze mną przyrządziły już kilka specjałów. Nie mogły wszystkiego zrobić same, bo na samodzielne gotowanie są jeszcze za małe ale chętnie pomagały sprawdzając co chwilę czy aby na pewno postępujemy zgodnie z instrukcją w przepisie. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to brak twardej oprawy i słaba jakoś wykonania książki. Otóż po raz pierwszy przytrafiło mi się żeby po kilkurazowym przejrzeniu lektury kartki zaczęły z niej wypadać. Przypuszczam, że zostały zbyt słabo sklejone ale nie wiem czy ma tak tylko mój egzemplarz czy też nie ;( Ten fakt zniechęca odrobinę do korzystania z publikacji, która jest przecież naprawdę bardzo fajna i ciekawa.

Ogólnie jednak nie przekreślam tej książeczki, kartki posklejałam i wiem na pewno, że moje dziewczyny zamierzają jeszcze do niej powrócić. Dania są bardzo kolorowe, ciekawe, proste i szybkie w przygotowaniu. Fajnie zaproponowano sposób ich podania, i nawet jeśli maluchy nie znają któregoś smaku aż chce się go spróbować. Myślę więc, że warto rozejrzeć się za tą publikacją. Kto wie, może obudzi ona w Waszych dzieciach talenty kulinarne. Na pewno jednak będzie inspiracją do wesołej zabawy w kuchni ;)
1 komentarz:

Magdalena T. pisze...

Wspólne gotowanie... dużo śmiechu, dużo zabawy... dużo pyszności i dużo sprzątania ! ;p Takie wspólne pichcenie to nie tylko dobry sposób na integrację z dziećmi i wspaniałą zabawę, ale także edukacja i lekcja samodzielności, która zaowocuje w przyszłości. Książka wydaje się ciekawa, szkoda tylko, że efekt psuje jakość i wylatujące kartki;/