piątek, 18 grudnia 2015

"Bracia Grimm. Baśnie znane i nieznane"

Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: zintegrowana

Format: 162 x 220 mm

Liczba stron: 512

Rok wydania: 2015

Cena: 23 złWilhelm i Jacob Grimm to bracia, których przedstawiać chyba nikomu nie trzeba. Ci pisarze i uczeni niemieccy mają w swym dorobku literackim łącznie ponad 2 tysiące przeróżnych baśni. Bracia od najmłodszych lat kochali baśnie. Ku uciesze czytelników nigdy nie wyrośli z tej miłości. Pasję tę kontynuowali przez całe swoje dorosłe życie, kolekcjonując najróżniejsze niemieckie podania ludowe i mity. W końcu postanowili je spisać i tak oto powstały popularne dziś niemal na całym świecie baśnie braci Grimm. Pierwszy cykl ich autorstwa opublikowano w 1812 roku, natomiast w 1895 roku w Polsce.

W publikacji pt. „Bracia Grimm. Baśnie znane i nieznane” najmłodsi znajdą obszerny zbiór 50 baśni autorstwa tego sławnego rodzeństwa. Jak wskazuje tytuł, zawiera on zarówno te bardziej jak i mniej znane tytuły, a wszystko posegregowane w rozdziałach, z którego w każdym znaleźć można dziesięć opowieści: Czary i zaklęcia, Chłopcy i dziewczęta, Podania ludowe, Nikczemne wiedźmy, Długo i szczęśliwie. Dla moich dzieci wiele z tych historii to zupełna nowość, w sumie i ja z wieloma zetknęłam się po raz pierwszy. Cieszę się więc, że mogliśmy je poznać a także przypomnieć sobie te również dobrze już znane i ogromnie lubiane...

Dzieci odkrywają świat, a w szczególności obowiązujące od zawsze kanony i wartości, między innymi sięgając po tak cudowne opowieści. Baśnie przenoszą też maluchy w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe, jednakże zawsze dobro triumfuje nad złem. I to jest w nich najpiękniejsze.

Prezentowany zbiór już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo estetycznie i elegancko. Na jego wstępnie poza spisem treści znaleźć można krótką informacje odnoszącą się do twórczości i życiorysu braci Grimm, na końcu zaś wzmiankę o ilustratorach, którzy swymi pracami ozdobili karty publikacji. Sam tekst jest przystępny, napisany prostym dla dzieci językiem. Treść wzbogacają duże, często zajmujące całą stronę, kolorowe i fantastyczne ilustracje, które dla tych młodszych czytelników na pewno są ważnym elementem lektury.

Baśnie Braci Grimm nie są wyidealizowanymi opowieściami. Znajdziemy w nich zarówno tych złych jak i dla równowagi bardzo pozytywnych bohaterów. Zdecydowanie wywołują w młodym czytelniku masę różnorodnych emocji. Cały zbiór wywarł natomiast na mnie bardzo pozytywne wrażenie a baśniowy świat w jaki przenoszą czytelnika autorzy na długo pozostaje w pamięci i chce się do niego regularnie powracać.

Książkę polecam wszystkim dzieciom. Ofiarowana w prezencie na pewno ucieszy malucha, w końcu mamy do czynienia ze światową klasyką literatury dziecięcej. Publikacja dostępna jest teraz w świetnej cenie, tym bardziej zachęcam do lektury ;)
Brak komentarzy: