wtorek, 1 grudnia 2015

Bohater kuchni. Wróćmy do korzeni

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 180 x 225 mm

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 128

Cena: 14,99 zł


Lubię gotować, szczególnie gdy w grę wchodzi polska kuchnia tradycyjna. Moją uwagę zwróciła w związku z tym właśnie publikacja pt. „Bohater kuchni. Wróćmy do korzeni” a jak się później okazało był to w sumie dobry wybór ;)

Otóż w książce znajdują się przepisy tradycyjne, może już troszkę zapomniane i niemodne ale ogólnie popularne i uważane za smaczne i zdrowe. Tytuł Powróćmy do korzeni należy w tym wypadku traktować bardzo dosłownie. Chodzi bowiem o to aby zachęcić czytelnika do sięgania po warzywa korzeniowe uprawiane w Polsce od pokoleń. W publikacji znajdziemy przepisy na dania z marchewki, pietruszki, selera, buraka, rzodkiewki, białej i czarnej rzodkwi oraz ziemniaka. Są to potrawy na każdą okazję i do przygotowania na każdą porę dnia, po trochę dań mięsnych, zup, deserów, sałatek, ryb i zapiekanek.

Książka jest kopalnią pomysłów, dzięki którym możemy wyczarować w swojej kuchni wspaniałe smakołyki. Przepisy skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno mniej jak i bardziej doświadczeni miłośnicy kuchni, osoby lubiące dania lekkie, miłośnicy potraw mięsnych jak i amatorzy słodkich deserów. Przepisy są bardzo różnorodne i przyznam, że u mnie ta różnorodność wywołała mały zawrót głowy. Jak na tak niewielką książkę różnorodność jest chyba aż zbyt duża.

W każdym z działów znajdziemy przepisy na przepisy wywodzące się z tradycyjnej kuchni polskiej. Tuż obok nich każdorazowo znajduje się kolorowa ilustracja gotowego dania, zrozumiały i konkretny opis wykonania oraz lista potrzebnych składników. Co ważne składniki potrzebne do realizacji przepisów są ogólnodostępne i bez problemu możemy się w nie zaopatrzyć. Każdy przepis wzbogacony jest też o informację odnoszącą się do czasu przygotowania potrawy oraz to czy mamy do czynienia z daniem obiadowym, lunchem czy kolacją.

Szata graficzna lektury jest jak dla mnie trochę zbyt ciemna, jednak sam układ przepisów bardzo prosty i czytelny. Na jednej rozkładówce znajduje się tylko jeden przepis. Przy takiej publikacji pracuje się więc przyjemnie a z doświadczenia wiem, że to naprawdę zachęca do działania ;)

Ten niewielki poradnik może z powodzeniem posłużyć nam nie tylko do przyrządzania codziennych posiłków ale również do przygotowania menu jakiegoś rodzinnego spotkania. Już zdążyłam skorzystać z niego kilka razy i wiem, że jeszcze nie raz to zrobię bo znalazłam tu kilka fajnych przepisów, które koniecznie chcę wypróbować. Myślę, że taka lektura z powodzeniem mogłaby zasilić biblioteczkę zarówno każdego kto choćby od święta lubi zabłysnąć w kuchni jak i osób zajmujących się tym na co dzień ;)


Brak komentarzy: