poniedziałek, 30 listopada 2015

Zioła dla zdrowia i urody

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 215 x 215 mm

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2015

Cena: 19,99 złBardzo dużo mówi się ostatnio o zdrowej żywności, zdrowym trybie życia, o ziołach, które coraz częściej goszczą w naszej kuchni, ich dobroczynnych właściwościach wpływających pozytywnie na nasze zdrowie i urodę. Ten temat interesuje również mnie. Często na spacerach z dziećmi pokazuję im różne znane mi gatunki ziół. Traktuję to co prawda raczej jako ciekawostkę, ale myślę, że warto o ziołach wiedzieć kilka rzeczy, dlatego też wzbogaciłam swoją biblioteczkę o ciekawą pozycję, a mianowicie książkę pt. "Zioła dla zdrowia i urody".

Na kartach tego poradnika znajdziemy wykaz ponad 60 gatunków roślin leczniczych zarówno tych rosnących dziko jak i uprawianych w Polsce. Po kilku słowach wstępu odnoszących się do zalet stosowania ziół, historii ziołolecznictwa, pozyskiwaniu i przechowywaniu ziół, zaprezentowano bardziej szczegółowo każdą roślinę. W opisach tych znajdziemy powszechnie stosowaną polską nazwę zioła oraz jej łaciński odpowiednik. Dalej przeczytamy o tym jak wygląda dany gatunek, jakie cenne substancje zawiera, na co oddziałuje. W dalszej części poznajemy tajemnicę przygotowania, podawania i dawkowania specyfiku. Oczywiście tuż obok tych informacji znajduje się fotografia rośliny na tle naturalnego środowiska a także równie ciekawy jej kolorowy rysunek. Takie zestawienie w połączeniu z precyzyjną charakterystyką umożliwiają samodzielne zidentyfikowanie danego gatunku nawet mniej doświadczonym osobom.   

Szata graficzna, łącznie z okładką, wypada bardzo estetycznie, wszystkie wiadomości są sprytnie poukładane, przejrzyste a wykaz ziół przedstawiono w kolejności alfabetycznej dlatego całość jest przystępna i zachęca do zgłębiania tematu. Troszkę zmylił mnie tytuł publikacji gdyż przypuszczałam, że może znajdę tu jakieś patenty ziołowe stanowiące alternatywę dla produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Tego tu nie ma ale skoro zioła mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu to przecież przekłada się to na nasz zdrowszy wygląd i samopoczucie więc chyba o to chodziło autorom.


Bez wątpienia jednak książka znajdzie swych entuzjastów. Wydanie jest naprawdę fajne a informacje jakie w nim znalazłam w pełni satysfakcjonujące. Nie czuje się przytłoczona ich nadmiarem jednak nie mam też poczucia niedosytu. Myślę, że warto zwrócić na nie uwagę.
Brak komentarzy: