piątek, 20 listopada 2015

"Rok w lesie" Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Format: 232 x 310 x 20 mm

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 28

Oprawa: twarda

Cena z okładki: 44,90 zł

Platon24: 30,08 zł
Moje dzieci zawsze bardzo się cieszą z każdego spaceru do lasu. Nigdy nie wiadomo co uda nam się tam zaobserwować, jaką przygodę przeżyjemy. Las to miejsce, które bardzo lubimy i odwiedzamy regularnie całą rodziną. Ogromną radość sprawiła nam ostatnio publikacja pt. "Rok w lesie", od której długo nie mogliśmy się oderwać. Myślę, że kto zna tę książkę wie o czym mówię. Jeśli jednak jeszcze o niej nie słyszeliście, postaram się opowiedzieć Wam co tak właściwie nas w niej urzekło.

Na jej grubych kartonowych kartach znaleźć można najróżniejsze informacje związane z życiem w lesie. Co ciekawe jedna rozkładówka prezentuje dokładnie jeden miesiąc. Sięgając po lekturę możemy obserwować co dzieje się w lesie przez okrągły rok. Podglądamy zwierzęta zawsze z tego samego miejsca rozpoczynając od mroźnego stycznia gdy część z nich jeszcze śpi. W marcu dla przykładu widać duże ożywienie, zwierzaki budzą się powoli z zimowego snu.  W maju pojawiają się już młode a ich rodzice pochłonięci są opieką nad nimi. Lipiec i sierpień przynoszą dostatek pożywienia, młode opuszczają swoje nory, gniazda, zwierzęta zaczynają gromadzić zapasy na zimę. W październiku liście opadają z drzew, robi się chłodniej, grzybiarze z wielkimi koszykami wyruszają na grzyby...

Dzięki lekturze dzieci poznają bogatą florę leśną, która czyni las tak wyjątkowym miejscem. Uświadomią sobie, że w ciągu roku zmienia się on nieustannie. Autorka skupia uwagę najmłodszych  przede wszystkim na życiu powszechnie występujących w Polsce zwierząt leśnych, od maleńkich owadów, poprzez ptaki, gady aż po tych największych jego mieszkańców, jak np.: żubr, dzik, łoś, borsuk, niedźwiedź,wilk, lis, zając, bóbr, ryś, wiewiórka, łasica, wydra, jeż. Dowiadujemy się jak wygląda ich życie od narodzin, jak zdobywają pożywienie, czym właściwie żywią się dane gatunki, gdzie mają swoje kryjówki, gniazda, nory lub inne miejsca, w których czują się bezpiecznie.

Na początku książki znajduje się zestawienie wszystkich zwierząt leśnych, które mamy możliwość zaobserwowania na dalszych karach książki. W tym miejscu oprócz ilustracji zwierzaka i jego nazwy przeczytamy również kilka słów odnoszących się do jego charakterystyki. Na końcu natomiast najmłodsi znajdą labirynt, który uprzyjemni im przygodę z tą rewelacyjną lekturą.

Nie mogłabym w tym miejscu nie wspomnieć o kluczowym elemencie książki jakim są duże ilustracje. Na tych wielobarwnych obrazach w naprawdę fantastyczny sposób pokazano las i jego niezwykłych mieszkańców. Ilustracje są co prawda bardzo zatłoczone i pod tym kontem odbiegają od rzeczywistego wizerunku lasu ale gdyby były uboższe o niektóre gatunki zwierząt odbiorcy książki wiele by na tym stracili. Na całość patrzy się bardzo przyjemnie a pomysł zaprezentowania lasu z podziałem na poszczególne miesiące był naprawdę strzałem w dziesiątkę.

Polecam publikację każdemu dziecku. Jest kopalnią wiedzy, którą maluchy zdobywają  w bardzo przystępny i przyjemny sposób. Myślę, że w ramach mikołajkowego prezentu sprawdzi się stuprocentowo ;)

Wpis powstał dzięki uprzejmości księgarni internetowej Platon241 komentarz:

Bi Bi pisze...

Rewelacja. Zachwycamy się nią i zachwycamy i szukamy...