sobota, 21 listopada 2015

"Florka z pamiętnika ryjówki" Roksana Jędrzejewska - Wróbel

Wydawnictwo: Bajka

Format: 206 x 206 mm

Oprawa: twarda

Liczba stron: 56

Rok wydania: 2015

Cena z okładki: 29,90 zł

                                                                        Do kupienia na Platon24: 20,03 zł


"Florka z pamiętnika ryjówki" to książka ukazująca czytelnikowi świat widziany oczami kilkuletniego dziecka. Florentyna jest małą ryjówką. Niedawno wraz z rodzicami wprowadziła się do nowego domu. Nie ma jeszcze przyjaciół, bawi się sama a w wolnych chwilach pisze pamiętnik. Jako dziecko wielu rzeczy nie rozumie, postrzega inaczej niż dorośli, często czuje się nierozumiana przez rodziców ale i zdarza się, że sama nie rozumie ich zachowań. Zastanawia ją np. czym jest czas, dlaczego dorośli zawsze narzekają, że mają go za mało i nawet próbuje go dla nich zdobyć by w końcu mogli wspólnie się pobawić. Jak to jest z rodzicami, którzy raz się kłócą a potem już nie? Kim lub czym jest ten okropny Bałagan, przez którego dziewczynka nie może znaleźć ukochanego pluszowego kotka Rysia?...

Wszystkie swoje spostrzeżenia, pytania, przygody mała ryjówka zapisuje w specjalnym zeszycie. Czytelnik towarzyszy jej przez okrągły rok choć zapiski nie są robione każdego dnia, zaledwie kilka razy w miesiącu. Są to krótkie, kilku-zdaniowe relacje często bardzo zabawne i odkrywcze.

Lektura była dla moich dzieci ciekawą przygodą. Po raz pierwszy czytałam im pamiętnik. Sprawiło to, że i starsza córka zaczęła zastanawiać się nad tym pomysłem. Perypetie Florki, jej sposób rozumienia świata, pomysły i wnioski do jakich dochodzi nie raz wywołały uśmiech na naszych twarzach. Było to bardzo fajne doświadczenie, zwracające również mnie jako rodzicowi uwagę na fakt, że maluchy wiele spraw nie rozumieją a jeżeli nie znajdziemy czasu by im je wyjaśnić same tworzą sobie tłumaczenia i odpowiedzi często bardzo abstrakcyjne i niedorzeczne. Dzieci mają ogromną wyobraźnię więc przychodzi im to z łatwością ;)

Pamiętnik Florki, o czym nie wspomniałam wcześniej, jest pełen sympatycznych kolorowych ilustracji. Jego układ przypomina oczywiście wygląd typowego pamiętnika, podzielony jest na poszczególne miesiące a te z kolei na wybrane dni. Całość czyta się przyjemnie. Lektura jest idealna do czytania przed snem. Polecam ;)
Wpis powstał dzięki uprzejmości księgarni internetowej Platon24

Brak komentarzy: