środa, 25 listopada 2015

Encyklopedia szkolna

Wydawnictwo: Bellona

Format: 215 x 280 mm

Liczba stron: 624

Rok wydania: 2015

Oprawa: twarda

Cena: 39,90 zł


Rok szkolny w pełni. Nauka nie zawsze przychodzi z łatwością, czasem brakuje wiarygodnych źródeł pozyskania wiadomości dlatego każdy uczeń powinien być wyposażony w porządną encyklopedię pomagającą w nauce, odrabianiu prac domowych czy powtarzaniu materiału. Bardzo pomocna na pewno okaże się „Encyklopedia szkolna”. Jest to niezwykle obszerna publikacja poruszająca różnorodną tematykę od wiedzy o wszechświecie, Ziemi i życiu na niej, roślinach, zwierzętach, historii, nauce, kulturze, odkryciach, wynalazkach, słynnych ludziach, sporcie czy informatyce.

Zakres wiadomości jakie kryje prezentowana encyklopedia jest jak widać bardzo szeroki. Wyjaśniono i omówiono w niej ponad 7000 haseł. Co równie ważne informacje nie są ogólnikowe czy hasłowe, wręcz przeciwnie. Tekstu jest dużo jak na encyklopedię a wiadomości jak dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów czy nawet szkół średnich są wyczerpujące i zdecydowanie wychodzą poza szkolne ramy programowe. A skoro przy programie jesteśmy to warto zauważyć, że publikacja przygotowana jest właśnie z myślą o polskim uczniu, nie jest żadnym tłumaczeniem. Stworzono ją od podstaw w Polsce i dla młodych Polaków.

Ciekawym elementem lektury są niezliczone ilustracje, fotografie, tabele, wykresy oraz mapy niewątpliwie uprzyjemniające czytanie i zapamiętywanie faktów, pomagające w zrozumieniu i przyswojeniu wiadomości.

Zaglądając do encyklopedii uczniowie dowiedzą się np. jak powstał świat, w którym dziś żyjemy, jakie zamieszkują go zwierzęta, jaka roślinność jest specyficzna dla danego klimatu, poznają budowę ciała ludzkiego, przeczytają o nowych technologiach, wielkich maszynach, odkryciach, różnych kulturach i religiach. A, że jest to książka adresowana przede wszystkim do polskiego ucznia, sporo miejsca poświęcono w niej na charakterystykę naszego kraju, co niezmiernie cieszy i wyróżnia jednocześnie lekturę wśród innych dostępnych na rynku. Naprawdę trudno jest wspomnieć o wszystkim co kryje ta wspaniała encyklopedia. Niemniej jednak wiem na pewno, że moje dzieci nie raz sięgną po nią w poszukiwaniu cennych wiadomości.

Układ lektury, cała szata graficzna i podział są tak przystępne i klarowne, że wręcz zachęcają do pogłębiania wiedzy jaką kryje. Pamiętajmy, że książka ta będzie ją dostarczać nie tylko przez jeden rok szkolny lecz przez wiele długich lat nauki i nie tylko. Myślę więc, że taka inwestycja po prostu się opłaca. Zdecydowanie polecam ;)
2 komentarze:

Magdalena T. pisze...

Takie encyklopedie to dobra sprawa, sama kiedyś miałam mega opasłe tomisko, które pomagało mi za czasów szkolnych. Tylko czy teraz ktoś inwestuje w encyklopedie skoro jest internet? A nawet jak już rodzice zainwestują to czy dziecko po nią sięgnie czy wpisze dane hasło w wyszukiwarkę i w necie poszuka odpowiedzi?!

Emma Tetka pisze...

Wiem, wiem, ale mam nadzieję, że jednak encyklopedie książkowe wrócą do łask. Są wiarygodnym źródłem informacji i ja osobiście zachęcam starszą córkę do odszukiwania w takowych informacji oraz weryfikowania tego co znajduje się w sieci ;)