środa, 28 października 2015

"Sto bajek. Seria limitowana" Jan Brzechwa

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 240 x 170 mm

Liczba stron: 210

Rok wydania: 2013

Kategoria wiekowa: 3 - 12 lat

Cena: 31,99 zł


Jan Brzechwa, a tak właściwie Jan Wiktor Lesman (1898 – 1966) to ulubiony polski poeta najmłodszych dzieci. Spod jego pióra wyszło przede wszystkim wiele pięknych i dobrze wszystkim znanych bajek i wierszy dla dzieci. Nikogo pewnie nie zaskoczę stwierdzeniem, że jest to i mój ulubiony pisarz, którego twórczość towarzyszyła mi już od najmłodszych lat. Podobnie jak ja kiedyś, dziś to moje maluchy zakochały się w jego wspaniałych rymowankach.

Utwory Brzechwy powinny znajdować się w każdej dziecięcej biblioteczce, a jest w czym wybierać. Polecam tym razem wyjątkowe ich wydanie tj. "Sto bajek". Publikacja ta wydana została z okazji 55. rocznicy pierwszej edycji Stu bajek. Każdy egzemplarz, jak to ma miejsce gdy mamy do czynienia z serią limitowaną, opatrzony jest odrębnym numerem. Mój egzemplarz to 5373.

Wydanie nawiązuje do pierwszego wydania Stu bajek z 1958 roku. Myślę, że pamiętają je starsze pokolenia Polaków. Publikacja jest bardzo elegancka, opatrzona niewielką ilością ilustracji autorstwa Jerzego Srokowskiego. Ma niezwykły klimat, charakter a jej czytanie jest ogromną przyjemnością. Może maluchy nie będą potrafiły jeszcze tego docenić jednak na pewno zauważą różnicę między tą książeczką a tymi współczesnymi, które stoją na półkach w ich pokoju.

Bajki Jana Brzechwy nie od dziś cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i uznaniem wśród dorosłych. Wspaniałe rymy, krótkie wersy i wartka akcja sprawiają, że utwory autora czyta się szybko i przyjemnie. Przy tym każdy z nich jest rytmiczny i melodyjny. To niebywałe połączenie oraz dowcip przyciąga najmłodsze dzieci do lektury jak magnes. Twórczość pisarza już na trwałe zapisała się w kanonach literatury dziecięcej. Nikt tak jak on nie potrafił karykaturować ludzkich wad i zachowań. Finałem każdej historii jest pouczający i nietrudny do wychwycenia morał. Poprzez to właśnie czytelnik czerpie z  tych utworów wielką mądrość i naukę.

Książka jest bardzo pięknie wydana, jest przy tym solidna i na pewno ma duże szansę by stać się ulubioną lekturą maluchów i niebywałą pamiątką z dzieciństwa. Myślę, że jest wspaniałym pomysłem na prezent, może mikołajkowy, dla każdego dziecka. Na pewno tak wartościowa i niezwykła lektura będzie prawdziwym skarbem w każdej dziecięcej biblioteczce. Bardzo polecam ;)


1 komentarz: